Urządzając wnętrza niezbędne jest wysokie poczucie estetyki. Samo dekorowanie nie zawsze jest łatwym zadaniem, jednak jeśli włożymy w to wysiłek i poświęcimy na tę czynność czas, wówczas uzyskane efekty mogą być bardzo zadowalające. Aranżację wnętrz rozpoczynamy od dekorowania ścian i już tutaj stajemy przed pierwszym wyzwaniem, ponieważ wybór jest niemały – od farb o najróżniejszych barwach poprzez panele ścienne aż do tapet, które ponownie wróciły do łask, jednak w nieco innej, znacznie ciekawszej odsłonie.

Tapeta – lepsza od farby?

Coraz częściej podczas aranżacji wnętrz wybór pada właśnie na tapety. Pomimo różnorodności barw, jakie oferują producenci farb, już nie tak chętnie jak miało to miejsce przez ostatnie kilka, a nawet kilkanaście lat, decydujemy się na malowanie ścian. Można powiedzieć, że tapetowanie ponownie stało się modne. Tapety dostępne w sklepach niczym nie przypominają tych, które przed kilkunastoma laty zdobiły ściany większości polskich mieszkań czy domów. Obecnie tapety najczęściej wykonywane są z tworzyw sztucznych będących znacznie mocniejszymi niż zwykły papier, z którego dawniej robiono tapety. Nie oznacza to jednak, że tapet papierowych już nie można kupić. Nie są one jednak odporne na wilgoć, ponadto są znacznie mniej odporne na uszkodzenia. Od tego, z jakiego materiału jest wykonana tapeta zależy jej trwałość i oczywiście cena. Do wyboru są również tapety winylowe – trwalsze niż tapety papierowe, a co za tym idzie droższe. Ich zaletą jest to, że są odporne na wilgoć, a co za tym idzie – można je zmywać na mokro. Tapety winylowe są również odporne na promieniowanie słoneczne.

W szerokiej ofercie tapetuj.pl znajdują się również tapety wykonane z włókna szklanego. Te tapety charakteryzuje przede wszystkim wytrzymałość i elastyczność. Ich zaletą jest to, że świetnie pokryją nierówności na ścianie czy też ewentualne drobne pęknięcia.

Czytaj więcej  11. Noc z Design_em we Wrocławiu – Projekt: Człowiek

Rodzaje tapet

Tapety z włókna szklanego są odporne na otarcia, zadrapania, wodę, środki chemiczne, a nawet ogień. Niewątpliwą zaletą tego typu tapet jest fakt, że hamują one rozwój drobnoustrojów i roztoczy.

Tapety flizelinowe z kolei mają powierzchnię winylową, która jest odporna na zmywanie lub też laserową – odporna na szorowanie. Zaletą tapet na flizelinie jest łatwość ich nakładania. Bez trudu pokrywają one mniejsze pęknięcia powstałe na ścianach. Tapety flizelinowe można łatwo usunąć, zrywa się bowiem je na sucho, a na ścianach nie ma pozostałości tapet. Kolejną propozycją są tapety do malowania. Te z pewnością przypadną do gustu osobom, które chcą, aby ich ściany zdobiły własne oryginalne kompozycje. Wśród tapet do malowania wybrać można tapety gładkie lub te o zróżnicowanej strukturze, na przykład imitujące tynki czy też tkaniny szlachetne. Ten rodzaj tapety  również można łatwo usunąć ze ścian.

Tapety często nie zdobią wszystkich ścian pomieszczenia, a na przykład jedną czy dwie ściany lub też ich fragment. Nierzadko podczas aranżacji wnętrza decydujemy się również na łączenie różnych wzorów tapet. Co więcej, tapety można wykorzystywać w niemalże wszystkich pomieszczeniach – w kuchni, w łazience i oczywiście w pokoju.

Jedna odpowiedź

  1. Kasia

    Ostatnio bardziej zainteresowałam się tematem tapet, widzę, że są coraz popularne 🙂 Zastanawiam się nad ich położeniem do sypialni , bardzo podoba mi się ten wzór 🙂

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany

11 − 6 =