Już od momentu pojawienia się na rynku rolety wzbudziły ogromne zainteresowanie. Zaczęły sukcesywnie wypierać dotychczas stosowane oprawy okien. Estetyka, lekkość oraz funkcjonalność sprawiły, że obecnie większość osób nie wyobraża sobie bez nich mieszkania czy też domu. Zapraszamy zatem na wycieczkę do pełnego piękna świata rolet. Postaramy się także wskazać Wam rozwiązania, które w chwili obecnej wyznaczają trendy w aranżacji okien.

Rodzaje rolet okiennych

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, rolety są naturalnym następcą zasłon okiennych. Cechą wspólną obu elementów jest bez wątpienia duże spektrum wyboru rodzajów oraz wzorów.

Rolety zwijane

Krótką charakterystykę poszczególnych typów rozpoczniemy od rolet zwijanych. Jak sama nazwa wskazuje, są one „nakręcane” na specjalną rolkę. W obrębie tego rodzaju możemy wyróżnić rolety:

  • wyposażone w silniczek elektryczny (nawijane automatycznie),
  • wyposażone w łańcuszek (nawijane ręcznie).

Ponadto możemy je podzielić na:

  • niezabudowane (wolno wiszące, utrzymujące się jedynie na rolce),
  • zabudowane (kasetowe, osadzone w specjalnych prowadnicach).

Rolety ekranowe znajdują zastosowanie praktycznie we wszystkich typach pomieszczeń. Sprawdzają się w mieszkaniach, biurach oraz obiektach użyteczności publicznej. Ten typ rolet pojawił się stosunkowo najwcześniej. Obecnie widoczny jest powolny spadek ich popularności.

Rolety japońskie

Niesłabnącą popularnością cieszą się również rolety japońskie. Są one często nazywane zasłonami panelowymi. Mają postać długich pasów, o szerokości 40-100 cm, umieszczonych na specjalnej, wielotorowej szynie. Pasy mogą być wykonane z tkaniny lub ze specjalnego materiału o nazwie „woven paper”. Tego typu rozwiązanie świetnie sprawdzi się przede wszystkim we wnętrzach minimalistycznych. Rolety japońskie czynią pomieszczenie bardzo nowoczesnym. Dlatego też należą obecnie do najbardziej popularnych, bardzo często można je spotkać w pomieszczeniach biurowych. Nie bez znaczenia jest także ich zdolność do filtrowania światła wpadającego do wnętrza pomieszczenia. Efektem tego jest uzyskanie bardzo przytulnej atmosfery.

Czytaj więcej  Posłuchaj śpiewu słowików!

Rolety rzymskie

Bardzo ciekawym elementem dekoracji okien są rolety rzymskie. Nie nawijają się one na rolkę, lecz składają falami. Ich płynna regulacja odbywa się przez pociągnięcie specjalnego sznurka. Rolety rzymskie są dodatkowo wzmacniane fiszbinami. To umożliwia ich równomierne składanie. Proste, estetyczne i bardzo uniwersalne – to chyba najbardziej trafne określenia dla tego typu. Dodatkowym atutem jest fakt, że można je uszyć praktycznie z każdej tkaniny. Popularność rolet rzymskich wynika z faktu, że świetnie sprawdzają się zarówno we wnętrzach nowoczesnych, jak i klasycznych. Dlatego też znajdują się w ścisłej czołówce, jeśli chodzi o elementy aranżacji okien.

Rolety austriackie

Czas teraz przyjrzeć się bliżej roletom austriackim. Już pierwsze spojrzenie przywoła w nas wspomnienie tradycyjnych zasłon. Rzeczywiście są do nich bardzo podobne. Różnią się jednak zasadniczo samym mechanizmem rozsuwania. Rolety austriackie zostały wyposażone w system sznurków, który umożliwia podnoszenie ich w sposób łudząco przypominający kurtynę w teatrze. Gdzie sprawdzi się tego typu rozwiązanie? Każdy, kto posiada przestronny salon, urządzony w stylu klasycznym, powinien także wybrać piękne i stylowe rolety austriackie.

Rolety plisowane

Kolejnym typem rolet, przy którym warto się zatrzymać, są popularne plisy. Występują one w formie harmonijki, która rozciąga się na całej długości okna. Mogą mieć postać rolet wolno wiszących lub kasetowych. Ich ulokowanie w prowadnicach ma ogromne znaczenie szczególnie w przypadku okien dachowych. Rolety plisowe mogą być obsługiwane za pomocą specjalnego uchwytu lub sznurka. Możemy je także podzielić na jednofunkcyjne (zwijane od dołu ku górze) oraz dwufunkcyjne (zwijane w obu kierunkach). Plisy dwufunkcyjne pozwalają na odsłonięcie dowolnej części okna. Ten typ rolet świetnie sprawdza się w przypadku okien o nietypowych kształtach (trójkątne, okrągłe, trapezowe).

Rolety typu dzień-noc

Na koniec krótkiej charakterystyki warto wspomnieć o roletach typu dzień-noc. Jest to stosunkowo nowa forma rolet tekstylnych. Niemniej jednak, obok rolet rzymskich i japońskich, należy obecnie do najbardziej popularnych trendów aranżacji okien. Omawiany rodzaj ma postać podwójnych rolet, wykonanych z pasów materiału. Ich sposób regulacji daje efekt przypominający tradycyjne żaluzje. Nachodzące na siebie pasy pozostawiają wolne szpary, które umożliwiają płynną regulację dopływu światła do pomieszczenia. Rolety dzień-noc to rozwiązanie, które świetnie sprawdzi się zarówno w pomieszczeniach klasycznych, jak i nowoczesnych. Można śmiało powiedzieć, że są one przebojem ostatnich miesięcy.

Czytaj więcej  Farba tablicowa - pomysły na wykorzystanie

 

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany

19 − 17 =