Art déco był bardzo popularny w Ameryce i Europie w latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku, co stanowi wyraźny kontrast do inspirowanego naturą art nouveau, który go poprzedzał. Podobnie jak każdy wcześniejszy styl art déco wpływał na wszystkie obszary dekoracyjne i sztukę. Uważano go za bardzo elegancki, funkcjonalny i nowoczesny. Szybko stało się popularnym stylem aranżacji wnętrz.

Co to jest art déco?

W wystroju wnętrz, podobnie jak w architekturze, art déco polegał na stworzeniu wielkiego wrażenia. Pogrubiona geometria, wzory o twardych kątach i wyraźne upodobanie do symetrii w projekcie nawiązywały do przemysłu i zmian, które zachodziły w tym zakresie. W tym samym czasie na szeroką skalę zajęto się wydobyciem złota, stali i wielu kosztownych materiałów

Jakie materiały w art déco?

Niektóre materiały pojawiają się coraz częściej w aranżacji wnętrz w stylu art déco: stal nierdzewna, lustra, chrom, szkło, lakier, drewno, a nawet imitacje egzotycznych skór takich jak skóry rekina czy zebry. Popularne było i jest sięganie po materiały drogie, trudnodostępne, które podkreślają wysoki status nabywcy. Zalicza się do nich heban, marmur i rzadkie gatunki drewna.

Styl art déco

Istnieje kilka tematów, które pojawiają się regularnie w stylu art déco. Zawierają one:

  • liście, gałęzie i pióra,
  • akty,
  • trapezy,
  • stylizowane zwierzęta,
  • znaczki i zygzaki,
  • rozbłyski słońca,
  • ostre krawędzie inspirowane wieżowcami.

Styl art déco – popularne kolory

Kolory w stylu art déco są uderzające i odważne z wieloma kontrastami. Jasne i głębokie odcienie żółtego, czerwieni, zieleni, błękitu lub fioletu. Często wykorzystywano wcześniej zupełnie nie spotykane połączenia np. różu z srebrem, czernią i chromem.

Jak urządzić salon w stylu art déco?

Jeśli chcemy czegoś delikatnego, użyjmy kremowych i pastelowych odcieni, które często były używane w salonach, jadalniach i sypialniach. Te kolory kontrastują pięknie z wypolerowanym drewnem i lakierowanymi meblami, które były niezwykle modne w tamtym okresie.

Czytaj więcej  Jakie rolety wybrać? Trendy w dekoracji okien

W celu uzyskania dodatkowego wrażenia należy ozdobić pokoje poduszkami w mocnych, kontrastujących kolorach. Pamiętajmy o tym, że słowo klucz w przypadku art déco to „odwaga”. Możemy eksperymentować z kolorami i stawiać na najmniej oczywiste rozwiązania.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany

6 + 6 =