Deska tarasowa to sprawdzony sposób na wykończenie przydomowych powierzchni. Jest trwała, wygląda estetycznie i można ją kupić w wielu wariantach kolorystycznych. Wśród najczęściej wybieranych znajdują się deski drewniane i kompozytowe – czym się charakteryzują i które rozwiązanie sprawdzi się najlepiej?

Deski tarasowe z drewna

Ich największą zaletą jest szlachetny, naturalny wygląd. Wykonuje się je z różnych rodzajów drewna (zarówno rodzimych, jak i egzotycznych), dzięki czemu można łatwo dopasować barwę i fakturę do pozostałych elementów wykończeniowych, np. elewacji domu, czy koloru ogrodzenia lub stolarki okiennej. 

Deski tarasowe są również niezwykle trwałe. W zależności od wybranego rodzaju drewna mogą służyć nawet kilkadziesiąt lat. Te wykonane z europejskich gatunków drzew zachowują swój wygląd i parametry przez około 15 lat. Dużą popularnością cieszy się modrzew syberyjski – rośnie w trudnych warunkach atmosferycznych, dlatego jest bardzo wytrzymały i trwały (nie zmieni swoich właściwości przez około 25 lat). Jeszcze dłuższą żywotność mają niektóre gatunki egzotyczne, które są twarde, gęste i nasączone naturalnymi olejkami.

Jednak by deski drewniane zachowały swoje właściwości odpowiednio długo, powinny być zabezpieczane impregnowaniem. Nie trzeba tego robić w przypadku desek kompozytowych.

Deski kompozytowe

Deski tarasowe z kompozytu cieszą się równie dużym zainteresowaniem, co produkty drewniane. Między innymi dlatego, że swoim wyglądem dobrze imitują naturalny materiał. Można je spotkać w wielu, kolorach, również takich, które nie przypominają powierzchni drewnianych np. szarym. Jako że są wykonane częściowo z tworzyw sztucznych, są bardziej odporne na działanie wilgoci, grzybów i insektów niż drewno.

Kompozyt to połączenie przynajmniej dwóch różnych materiałów. W przypadku desek tarasowych jest to najczęściej mączka drzewna i materiały syntetyczne (plastik). Warto wiedzieć, że deski tarasowe z kompozytu można poddać recyklingowi, dlatego traktuje się jako produkt ekologiczny. Kompozytowe deski tarasowe są trwałe, odporne na odkształcenia i uszkodzenia mechaniczne. Są też stosunkowo lekkie, a przez to wygodne w transporcie i łatwe w montażu. Również dlatego, że są pozbawione nierówności, czy spękań, charakterystycznych dla drewna.

Czytaj więcej  Konstrukcje drewniane w Twoim ogrodzie

Jaką deskę tarasową wybrać?

Ogólne parametry dobrych jakościowo produktów drewnianych i kompozytowych są zbliżone. Jeśli zależy Ci na naturalnym wyglądzie tarasu, wybierz deski drewniane. Musisz jednak pamiętać o ich konserwacji. Deski kompozytowe są natomiast odpoeniejsze na warunki atmosferyczne i wilgoć, nie odkształcają się i nie pękają. Niezależnie na jaki wariant się zdecydujesz, kupując produkt, zwróć uwagę na kilka aspektów. Istotne jest ryflowanie, czyli zastosowanie specjalnych rowków na powierzchni. Zwiększa to przyczepność, a także wspomaga odprowadzanie wody z tarasu. Wybierz też odpowiedni wymiar desek, tak, aby ograniczyć do minimum konieczność ich przycinania. 

Istotną sprawą jest także jakość wykonania – zarówno deski drewniane, jak i kompozytowe znajdziemy w różnych wariantach cenowych. Deski sosnowe będą tańsze, ale też mniej trwałe niż deski z modrzewia syberyjskiego, czy cumaru. Wybierając deski kompozytowe, trzeba pamiętać, że wersje z niższej półki cenowej zawierają tworzywa słabszej jakości (HDPE). Te, w których składzie zawierają PVC, posłużą znacznie dłużej – nawet 30 lat i dłużej. Kupując deski kompozytowe, sprawdź również, czy nie zawierają zbyt dużo mączki drzewnej – więcej niż 60% sprawi, że deska będzie mniej sprężysta i bardziej podatna na odkształcenia oraz działanie wilgoci.

Deski tarasowe znajdziesz na https://sklep.andrewex.com.pl/

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany

18 − 6 =