Pokój dzienny jest wnętrzem reprezentatywnym, w którym zwykle przyjmujemy gości, spędzamy czas na zabawie czy rozrywce. Dlatego też lampy i kinkiety do salonu są wybierane najczęściej bardzo ostrożnie. Są także  bardziej eleganckie i bogatsze wizualnie, niż lampy do pozostałych pomieszczeń w mieszkaniu. Jakie to będą lampy?

Oświetlenie pośrednie i bezpośrednie

Lampy przeznaczone do pokojów dziennych możemy podzielić na dwie grupy oświetleniowe. Na oświetlenie praktyczne, jak również oświetlenie typowo dekoracyjne. Na oświetlenie pośrednie oraz bezpośrednie. Możemy świadomie zaaranżować salon w taki sposób, aby można było wyodrębnić w nim poszczególne części pokoju np. część typowo wypoczynkową w formie wysokiej wolno-stojącej lampy, czy część gościnną w formie żyrandola, lub kinkietów emitujących bardziej intensywnie światło. Prócz oprawy oświetleniowej ważną rolę będzie również pełniło natężenie światła i jego barwa (czyli dobór oświetlenia do zakupionej oprawy w formie „żarówki”).

W salonie warto jest zainstalować zarówno bardziej intensywne oświetlenie, o bardziej jasnej barwie, jak również cieplejsze wpływające na nastrój podczas odpoczynku, chociażby po ciężkim dniu. Oba efekty świetlne można ze sobą łączyć lub wykorzystywać osobno, w zależności od potrzeby oraz upodobania. Kinkiety, żyrandole, oświetlenie punktowe – sufitowe, lampy podłogowe, jak również taśmy LED mogą, jak najbardziej sprawdzić się w salonie, mogą go uatrakcyjnić, tworząc wnętrze w pełni funkcjonalne, na każdą okazję.

Dopasowanie opraw oświetleniowych do stylu aranżacji pokoju

Zwykle lampy i kinkiety są wybierane w taki sposób, aby ich materiał, styl i dekor był zbliżony do siebie. Również tak, żeby pochodziły z tej samej serii, kolekcji dostępnego oświetlenia w sklepie. Tak zachowana harmonia oświetleniowa wpływa na estetykę wnętrza oraz na jego charakter. Wykorzystanie różnego oświetlenia, zamontowanego zarówno przy suficie, na ścianie, czy możliwego do przemieszczenia daje możliwość zmiany w szybkim czasie charakteru projektowanego wnętrza. Prowadzi to przede wszystkim do tego, że pomieszczenie staje się elastyczne pod względem oświetlenia oraz w pełni użytkowe.

Czytaj więcej  Oświetlenie LED do salonu - jak wybrać?

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany

2 + 4 =