Oświetlenie ledowe wykorzystywane jest we wnętrzach domów na dużą skalę od dość niedawna. Na początku oświetlenie diodowe było stosowane jedynie do podświetlania mebli. Obecnie w ofercie sklepów znajdują się zarówno żarówki ledowe, jak i taśmy led umożliwiające oświetlenie pomieszczenia w dowolny sposób. Jak więc możemy wykorzystać oświetlenie led w salonie?

Zalety oświetlenia LED

Ogromną zaletą oświetlenia ledowego jest to, iż pobór prądu przez diodę jest wielokrotnie niższy od poboru prądu żarówki, lampki halogenowej czy nawet świetlówki. A więc inwestycja w wymianę zwykłych żarówek na lampki ledowe bardzo szybko się zwraca. Co więcej lampki ledowe cechują się o wiele dłuższą żywotnością od żarówek czy lamp halogenowych i udzielana jest na nie gwarancja.

Jeśli chcemy jedynie wymienić oświetlenie w domu możemy śmiało zrobić to bez wymiany żyrandoli, lamp, kinkietów czy oprawek oświetlenia punktowego. Ponieważ obecnie na rynku dostępne są lampki led pasujące do niemal wszystkich typów gniazd. Jeżeli natomiast wykonujemy gruntowny remont domu lub budujemy dom możliwości wykorzystania oświetlenia led są niemal nieograniczone.

Klasyczne formy oświetlenia led

Projektując salon możemy wykorzystać klasyczne formy oświetlenia, jak żyrandole, kinkiety czy plafony. Niektóre z nich są projektowane specjalnie pod oświetlenie diodowe i zachwycają swoim kunsztem oraz finezją wykonania. Jeśli zdecydujemy się na sufit podwieszany lub rozpinany, możemy połączyć tę formę z oświetleniem taśmami led. W ten sposób połączymy fantazyjny kształt sufitu z oryginalnym, klimatycznym podświetleniem. Warto dodać, że obecnie lampki led nie muszą świecić w jednym kolorze. Dostępne są lampki świecące w wielu kolorach. Co więcej po zamontowaniu odpowiedniego sterownika możemy zmieniać kolor światła pilotem, jak również włączać różne efekty świetlne, na przykład efekt stroboskopu.

Czytaj więcej  Lampy wiszące do nowoczesnej sypialni

Barwa światła led

Wybierając białe lampki led do salonu pamiętajmy, aby dobrać odpowiednią barwę światła w zależności od funkcji tego pomieszczenia. Jeśli jest to dla nas pomieszczenie służące relaksowi najlepiej wybrać lampki emitujące ciepłe światło, czyli takie poniżej 3300 K. Ciepłe światło sprzyja relaksowi i nadaje pomieszczeniu wrażenie przytulności. Z kolei światło zimne, czyli powyżej 5000 K sprzyja koncentracji.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany

trzy − jeden =