Przedpokój jest pokojem przejściowym, które musi być dobrze oświetlony, szczególnie jeśli jest to pomieszczenie ciemne, bez dostępu do światła dziennego. Wybór pośród lamp do przedpokoju jest nad wyraz bogaty. Jakie więc oświetlenie będzie w takiej sytuacji najlepsze?

Oświetlenie sufitowe – pośrednie

Przedpokój należy do bardziej funkcjonalnych pomieszczeń, a mniej ozdobnych, tak jak np. salon. Dlatego do jego oświetlenia wykorzystywane są zazwyczaj plafony sufitowe, a nie wiszące żyrandole. Jest to typ sztucznego oświetlenia pośredniego, oświetlającego jednocześnie całe wnętrze. Asortyment plafonów sufitowych jest ogromny.

Mamy do wyboru bardziej dekoracyjne lampy, witrażowe, zdobione motywami florystycznymi, jak również stonowane kolorystycznie, proste, ale charakterne plafony. Oświetlenie sufitowe w przedpokoju będzie wymagało w ciemnych wnętrzach bardziej intensywnego, ale ciepłego światła. Dlatego warto jest wybierać w takim przypadku oświetlenie LED o natężeniu światła 2800K.

Oprócz klasycznych plafonów mamy alternatywnie do wyboru bardziej nowoczesne oraz designerskie rozwiązania, jak wpusty sufitowe zwykłe lub ruchome. Jest to pomysł, który może posłużyć do oświetlenia ciemnych wnętrz tj.  przedpokój.

Posiłkowe oświetlenie ścienne – bezpośrednie

Do serii produktów, w których skład wchodzą lampy ścienne będą trafiały oprawy typu: reflektorki z możliwością ustawienia kąta nachylenia światła, jak również kinkiety klasyczne czy kinkiety w formie plafonów.

Jest to przede wszystkim oświetlenie posiłkowe, które doświetla wybrane miejsca we wnętrzu np. miejsce gdzie znajduje się lustro albo wieszak na ubrania. Wiele osób projektując pomieszczenie wykorzystuje kinkiety, jako główne oświetlenie przedpokoju.

Instalując je na dwóch ścianach lub jedynie w części, gdzie się znajduje lustro. Jednakże takie rozwiązanie w przypadku zaciemnionych pomieszczeń może być niewystarczające, zbyt mało doświetlone. Dlatego proponuje się kinkiety jako oświetlenie posiłkowe. Decydując się na oświetlenie sufitowe i dobierając do tego oświetlenie boczne – ścienne, można wybrać plafony w tej samej stylizacji, np. kwadratowe, okrągłe lub półokrągłe plafony sufitowe. Dostępne są również prostokątne plafony zastępujące tradycyjne kinkiety, umieszczane na dwóch prostopadle lub równolegle leżących ścianach lub nad lustrem.

Czytaj więcej  Dlaczego typ oświetlenia w domu ma znaczenie?

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany

3 × cztery =