Popularne oświetlenie typu LED znajduje się już praktycznie w większości mieszkań. Powoli przestaje też pełnić rolę dekoracyjnego uzupełnienia dla tradycyjnej żarówki. Dlaczego jest tak popularne? Czy faktycznie ma tyle zalet i brak wad?

  1. Oszczędność

Faktycznie jednym z głównych powodów ciągle rosnącej popularności tego rozwiązania jest cena. Mimo, że instalacja LED jest droższa niż tradycyjne żarówki to inwestycja w niższe rachunki za prąd w przyszłości. Obecnie oświetlenie LED stało się na tyle popularne, że w znaczący sposób wpłynęło to na  zmniejszenie ceny. Zwiększyła się liczba producentów, wzrosła konkurencja na rynku, dzięki czemu konsument może skorzystać z niższej ceny.

Pamiętaj! Żarówki o dużej mocy – 100W czy 75W – zostały wycofane ze sprzedaży.

Przy zakupie zwróć uwagę na:

  • Ilość lumenów, a nie moc wyrażoną w Watach.

Lumeny określają miarę strumienia świetlnego, które jest emitowane przez dane źródło światła. Oczywiście im więcej lumenów, tym więcej światła otrzymamy. Które miejsca wymagają dodatkowe lub mocniejszego oświetlenia? Takimi miejscami są: roboczy blat kuchenny, miejsce do czytania lub pracy oraz łazienka (szczególnie lustro i kabina prysznicowa).

Poza tym na opakowaniach oświetlenia LED często podawane są informacje dla jakiej żarówki tradycyjnej stanowią zamiennik.

  • Wielkość, jeśli wymieniamy na przykład halogeny sufitowe, aby nie wymieniać oprawy.
  • Cena pojedynczego źródła światła.Led Nulamp
  1. Żywotność

Kolejną pozytywną cechą oświetlenia tego rodzaju jest jego długotrwałość – średnio wymienia się je co 5-7 lat w zależności od użytkowania.

W ten sposób raz założona instalacja świetlna pozwala na długoletnie użytkowanie bez problemów i nagłych wymian.

  1. Zauważysz problem z żarówką

Na opakowaniu tradycyjnej żarówki widnieje informacja, że powinna ona świecić przez 1000 godzin. Niestety bardzo często zdarza się, że w wyniku zmiany napięcia lub wstrząsu tradycyjna żarówka przepala się. Najczęściej dzieje się to nagle i trudno przewidzieć ten moment.

Czytaj więcej  Dlaczego typ oświetlenia w domu ma znaczenie?

Diody LED zaczynają po prostu świecić słabiej, co łatwo zauważyć i dokonać wymiany.

  1. Nie musi się rozgrzewać

Diody LED od razu po włączeniu stają się aktywne i sprawne. Nie trzeba czekać, a my nawet nie zauważymy mikrosekund potrzebnych do osiągnięcia pełnego oświetlenia. Z pewnością w Twoim biurze znajdują się świetlówki, jeśli tak, to wiesz o czym mówimy.

  1. Są wytrzymałe

Tradycyjne żarówki są bardzo delikatne – wystarczy niewielki wstrząs, aby przestała świecić. W przypadku LED nie mam mowy, aby jakiś wstrząs je uszkodził. Jest to główne związane z brakiem ruchomych elementów, które łatwo uszkodzić.

Dlatego warto wykorzystać je nie tylko w domu, ale również w oświetleniu zewnętrznym.

Poza tym LED nie nagrzewają się, mają niewielkie rozmiary i można skierować strumień światła w dowolne miejsce. Warto wykorzystywać je w minimalistycznych i nowoczesnych wnętrzach. W stylu vintage sprawdzą się jako oświetlenie dekoracyjne, np. poprzez podświetlenie wnętrza półki lub ramek ze zdjęciami.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany

dwa × cztery =