Zbliżają się upały, wysokie temperatury i pełne słońce. Zabawy i radość na powietrzu, wspólnie spędzany czas z najbliższymi. Wakacje i ciepłe dni zawsze zapadają w pamięć jako te bardziej udane. Przecież ładna pogodna nie ogranicza, pozwala na pełną swobodę. Aby jednak słońce mogło cieszyć, a nie sprawiało problem, należy się przed nim odpowiednio zabezpieczyć.

Specjaliści jako pierwszą barierę przed słońcem zawsze wymieniają kremy z filtrami zabezpieczającymi skórę przed niekorzystnym wpływem promieniowania. Wysoki filtr zabezpieczy nawet najdelikatniejszą skórę przed poparzeniem, dlatego warto o kremie pamiętać nie tylko podczas odpoczynku na słońcu, ale nawet podczas spacerów, czy zabaw w ogrodzie. Kolejnym, lecz równie ważnym zabezpieczeniem są bariery mechaniczne. O czym mowa? O parasolach ogrodowych. Chronią one przed słońcem i pozwalają na złapanie oddechu podczas upalnych dni.

Parasol przeciwsłoneczny na słońce i niepogodę

Jeśli najwięcej czasu spędzasz w ogrodzie, uwielbiasz lenić się na wygodnym leżaku z dobra książką w ręce, doskonałym pomysłem będzie duży, rozłożysty parasol chroniący zarówno Twoją skórę, jak i oczy przed słońcem. Parasole przeciwsłoneczne różnią się od typowych parasoli zazwyczaj używanych podczas niepogody i deszczu przede wszystkim rodzajem materiału, z jakiego są wykonane.

W przypadku letnich parasoli dużą wagę przykłada się do jakości materiału i jego właściwości. Musi być on nie tylko nieprzemakalny (w końcu nie rzadko spotyka się w upalny, słoneczny dzień niespodziewaną ulewę), ale przede wszystkim musi posiadać filtr UV. Pamiętać należy, że to nie cień chroni przed promieniowaniem, lecz odpowiednio dobrane filtry, również te w postaci parasoli.

Również rozmiar parasola nie jest bez znaczenia. Jeśli tylko mamy możliwości i przestrzeń nas nie ogranicza, warto pokusić się o parasol większy, dający więcej cienia. Pod takim parasolem z łatwością ustawimy nie tylko spory leżak, ale nawet stolik, na którym stać będą długo chłodne napoje. Te mniejsze parasole również mają swoje zalety. Zazwyczaj lżejsze, są łatwiejsze w transporcie. Często posiadają też taśmę umożliwiającą wygodne ich przenoszenie, dzięki temu idealnie nadają się na plażę, dając wytchnienie nawet w środku upalnego sezonu.

Czytaj więcej  Urządzam taras – jak dopasować go do stylu mojego domu?

parasol ogrodowy

Duży parasol z boczną nogą

Na ogród i na balkon

Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami ogrodu, a i przestrzeń w nim nas nie ogranicza, wybór parasola jest również nieograniczony. Jakie parasole są dostępne?

„W naszej ofercie dominują składane parasole o konstrukcji aluminiowej, lekkie i wytrzymałe, o dużych rozmiarach, sięgających 350 cm, ale proponujemy również klasyczne wzory drewniane i stalowe” – powiedział Lech Nitecki z firmy Ogrodosfera.

Te większe sprawdzają się nie tylko w porze obiadowej, lecz są też dobrym zabezpieczeniem przed słońcem w okolicach basenu czy placu zabaw dla dzieci. Pamiętać należy jedynie, że większy parasol to większa powierzchnia, co nie jest korzystne w przypadku dużego wiatru, który może go przewrócić. Podczas silnego wiatru zaleca się złożenie parasola i zabezpieczenie go specjalną taśmą uniemożliwiającą swobodny ruch poły parasola. Istnieją też różne sposoby mocowania, które pozwalają na stabilniejsze zamocowanie parasola. Długie śruby pozwalają na wkręcenie drążka w ziemię lub, jeśli wykonane są ze stali, nawet w twardsze podłoże. Podpory o większej powierzchni, w zależności od materiału, z jakiego są wykonane, mogą być ciężkie same w sobie, bądź, te puste w środku należy wypełnić wodą lub żwirem czy pisakiem.

Są też parasole montowane na wysięgniku, który swoją stabilność zawdzięcza dużej rozpiętości podstawy, jednak ze względu na lekkość konstrukcji nie poleca się ustawiania ich w ogrodach, gdzie panuje wietrzna atmosfera. Na rynku dostać też można parasole o różnych kształtach. Okrągłe dadzą cień odpoczywającym na leżaczku, kwadratowe świetnie sprawdzą się np. nad stołem, przy którym cała rodzina spotyka się przy posiłku.

A co jeśli mieszkamy w bloku, mamy mały balkon, gdzie tylko krzesełko i doniczka z bazylią się mieści? Wcale nie jesteśmy skazani na ciągłe słońce. Dla tych osób producenci wymyślili fajny wynalazek – mechanizm umożliwiający montaż parasola na balustradzie balkonowej. Tak zamontowany parasol daje cień, a dzięki możliwości regulacji kąta nachylenia, możemy z nim podążać za przesuwającym się po niebie słońcem, gwarantując sobie tym samym miły odpoczynek i niższa temperaturę w zazwyczaj nagrzanym mieszkaniu.

Czytaj więcej  Jak konserwować meble ogrodowe na sezon jesienno-zimowy?

parasol ogrodowy

Mniejszy parasol z nogą centralną nadaje się na balkon czy taras

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany

2 × 2 =