Konserwacja mebli ogrodowych na sezon jesienno-zimowy jest szczególnie ważna, zwłaszcza że w tym czasie najczęściej są narażone na niepodatne czynniki atmosferyczne – wiatr, mróz czy śnieg.

Jak zadbać o meble ogrodowe? Na co zwrócić uwagę, aby meble ciągle wyglądały jak nowe?

Przede wszystkim pierwszym krokiem w konserwacji mebli ogrodowych jest ustalenie właściwego sposobu pielęgnacji. Wybieramy go w zależności od materiału, z którego zostały wykonane meble. Dopiero potem zaopatrujemy się w konkretne środki.

Na działanie jakich czynników atmosferycznych narażone są meble ogrodowe?

  1. Temperatury ujemne
  2. Promienie słoneczne
  3. Wilgoć, przyspieszająca rozwój pleśni i grzybów
  4. Owady niszczące np. drewno

Jak pielęgnować drewniane meble ogrodowe?

Dostępne są meble wyprodukowane z krajowych gatunków drzew (świerk, sosna czy dąb) lub z drewna egzotycznego.

Przed zabezpieczeniem powierzchni trzeba odpowiedzieć na kilka pytań:

  • Czy drewno zostało wcześniej zabezpieczone?
  • Jakiego środka użyto do impregnowania?
  • Czy poprzednia powłoka jest bardzo zniszczona?

W przypadku, gdy kupiliśmy nowe meble i drewno jest surowe zaczynamy od nałożenie podwójnej warstwy impregnatu i zalakierowania. Jeśli już to zrobiliśmy, ale nie mamy gdzie przechowywać mebli warto mebel oczyścić i nałożyć ten sam preparat, co wcześniej.

Pamiętaj, gdy z mebli odchodzą całe płaty lakieru lub farby należy całkowicie je usunąć. Przydatne do tego będzie szlifierka taśmowa, opalarka i zmywacz do lakierów. Drewno dokładnie oczyszczamy, suszymy i dopiero nakładamy substancje zabezpieczające. Nowe warstwy nakładamy za pomocą pędzla lub wałka.

Gdyby zdarzyło Ci się uszkodzić mebel uzupełnił ubytek.

Meble drewniane przechowujemy w suchym miejscu, gdzie temperatura nie spada poniżej zera, ale nie jest zbyt ciepło. Nie przykrywaj mebli żadnymi foliami.

Czytaj więcej  Co trzeba wiedzieć, wybierając deskę tarasową?

Metalowe meble ogrodowe w sezonie jesiennym

Żeliwne lub aluminiowe są dużo bardziej odporne na działanie czynników zewnętrznych. Mimo to te pierwsze należy co jakiś czas dokładnie oczyszczać i pokryć farbą. Meble aluminiowe są wyjątkowe proste w konserwacji, ponieważ wystarczy je tylko wyczyścić – w większości przypadków pozostawienie ich na zewnątrz nie wpływa na meble.

W przypadku łączenia materiałów metalowych z innymi trzeba pamiętać o zmianie sposobu pielęgnacji.

Meble z tworzyw sztucznych

Podobnie jak aluminiowe meble wymagają jedynie dokładnie mycia – zwykła woda z płynem powinna być wystarczająca, ale na rynku dostępne są preparaty do renowacji tworzyw sztucznych.

Bardzo ważne jest pamiętanie o teście preparatu na niewidocznym fragmencie mebla.

A co z dodatkami do mebli?

Poduszki z foteli, krzeseł, parasole czy markizy czyścimy specjalnie zakupionym do tego celu preparatem. Następnie dokładnie suszymy i przechowujemy w suchym, ciepłym pomieszczeniem.

Warto zadbać o pielęgnację mebli ogrodowych, aby służyły nam przez kilka lat, a nie tylko jeden sezon, dlatego konserwacja mebli ogrodowych w sezonie jesienno-zimowym ma tak duże znaczenie.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany

2 + 15 =