Roślinne motywy najmocniej wykorzystywane były w sztuce, również tej użytkowej przez secesję. Dzisiaj mimo tego, że w aranżacji wnętrz dominują minimalistyczne tendencje, ornamentyka inspirowana naturą odnajduje się we współczesnych przestrzeniach bez problemu.

Za oknem pełnia wiosny, a spędzając większość dnia w zamkniętych pomieszczeniach nie mamy możliwości bezpośredniego kontaktu z naturą. Nic straconego, ponieważ jej urokiem również możemy cieszyć się w każdym pomieszczeniu w którym przebywamy. Zatem wpuśćmy trochę wiosennego klimatu i zajmijmy się aranżacją wnętrz z wykorzystaniem motywów roślinnych. Roślinne motywy najmocniej akcentowane były w sztuce secesyjnej, również tej użytkowej. Dzisiaj mimo tego, że w aranżacji wnętrz dominują minimalistyczne tendencje, ornamentyka inspirowana naturą odnajduje się we współczesnych przestrzeniach bez problemu.

Motywy roślinne we wnętrzach

Jeśli chcemy umieścić w urządzanych przez nas wnętrzach motywy roślinne musimy pamiętać o umiarze, który zawsze powinien towarzyszyć wyborowi wzorzystych materiałów. Nie jest wskazane użycie ornamentalnego wzoru w całym pomieszczeniu – lepiej ograniczyć się tylko do jednej ściany. Dzięki temu uzyskamy oryginalny i zaskakujący efekt zamiast uczucia przytłoczenia. Możemy zdecydować się na zastosowanie roślinnych ornamentów wybierając pokrycie ścian, ale również znajdując odpowiednie dodatki.

Dodatki

Jeśli wybraliśmy jednolite pokrycie ścian, a jednak nie możemy oprzeć się pokusie wzbogacenia naszej domowej przestrzeni o roślinną ornamentykę, na ratunek ruszają nam bogate asortymenty sklepów z szeregiem wzorzystych dodatków. Bez problemu znajdziemy poduszki, nakrycia czy pudełka na drobiazgi nasuwające skojarzenia z łonem natury.

roślinność

Tapety

Wraz z postanowieniem, że pokryjemy ściany tapetą musimy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Ściana w poszczególnych domowych pomieszczeniach będzie wystawiona na różne działania. Do łazienek polecane są tapety najbardziej odporne na wodę – winylowe oraz z włókna szklanego. Również z takiego materiału należy wybrać tapetę do pokrycia ścian w holu lub kuchni z uwagi na ich odporność również na działania mechaniczne, czy działania wysokich temperatur. Nie zawsze jednak uda nam się znaleźć tapetę w pożądanym wzorze roślinnym wykonaną z dobrej jakości materiału. Największy wybór wzorów znajdziemy pośród tapet papierowych, czyli najmniej wytrzymałych. Mamy do wyboru papierowe tapety jednowarstwowe oraz dwuwarstwowe, oczywiście drugi typ będzie trwalszy.

Czytaj więcej  Jak wybrać idealne meble do gabinetu domowego?

Jednak inspiracje naturą przy wykańczaniu ścian nie muszą oznaczać tylko roślinnych wzorów. Niektóre sklepy posiadają w swojej ofercie tapety z włókien naturalnych (np. z sitowia czy bambusa).

Płytki

Innym materiałem, który pomoże nam wprowadzić motywy roślinne na ściany są płytki. W tym przypadku nie musimy się martwić o wytrzymałość materiału. Płytki z motywem roślinnym sprawdzą się zarówno w pomieszczeniach kuchennych, jak i w łazience. Proponowane jest zarówno pokrycie części ściany jednym, bogatym roślinnym wzorem, jak również ułożenie np. tylko jednej linii wzorzystych płytek, podczas gdy resztę stanowią gładkie w podobnej tonacji kolorystycznej. Najczęściej wybierane płytki łazienkowe, do których bez problemu dobierzemy te z ornamentem, to płytki w odcieniach beżu, brązu, przydymionej zieleni. Kolory te wprowadzają w stan wyciszenia i uspokojenia. Do kuchni proponowane są nieco żywsze barwy i ich bardziej pobudzające połączenia.

kuchnia

Jedna odpowiedź

  1. Hanna

    Za oknem całkiem jesienna aura ale nic mnie nie powstrzymuje przed tym aby trzymać świeże kwiaty . Nie zamierzam zmieniać okryć moich poduszek dekoracyjnych na jesienne barwy, aż do wiosny będę je przybierać w kwiatowe wzory.

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany

18 − 15 =