Boże Narodzenie coraz bliżej, warto więc już teraz pomyśleć o ozdobach świątecznych, a także o nieodłącznym elemencie, bez którego święta nie mogą się odbyć, czyli o choince. Wielu z nas zastanawia się jakie drzewko wybrać – sztuczne czy prawdziwe.  Z pewnością znajdzie się wielu zwolenników jak i przeciwników sztucznej choinki. My dziś opowiemy jednak o zaletach tej prawdziwej.

Ekologiczne święta

Wbrew powszechnym opiniom, żywa choinka jest o wiele bardziej ekologiczna. Jeszcze jakiś czas temu uważano, że sztuczne choinki chronią lasy przed nadmierną eksploatacją, niestety jest to mylne spostrzeżenie, gdyż są one o wiele bardziej szkodliwe dla środowiska. Ich produkcja oraz utylizacja powodują wytwarzanie szkodliwych związków. Mając na uwadze ekologiczne święta starajmy się również zadbać o naturalne ozdoby. Ciekawe pomysły na dekoracje świątecznego drzewka znajdziesz w artykule – „Jak udekorować żywą choinkę?”.  Decydując się na żywą choinkę pamiętajmy o tym, aby kupić drzewko w doniczce, które będziemy mogli przesadzić później do ogrodu.

dekoracja choinki

Terapeutyczne właściwości iglaków

Drzewa iglaste takie jak: sosna, świerk czy jodła posiadają właściwości aromaterapeutyczne. Wpływają na lepsze samopoczucie i mają właściwości zdrowotne.

  • Olejek jodłowy ma właściwości, które pozwalają na złagodzenie bólu głowy. Wykorzystywany jest także w środkach odkażających gardło.
  • Olejek świerkowy działa uspokajająco oraz odprężająco, wycisza i łagodzi napięcie mięśni.
  • Olejek sosnowy pomocny jest przy bólach reumatycznych i w katarze. Ma właściwości pobudzające i wzmacniające.

Niewątpliwą zaletą żywej choinki jest także jej zapach. Obok takiego drzewka nie można przejść obojętnie. Wypełnia cały dom cudowną wonią lasu i wprowadza świąteczny klimat, dzięki czemu święta są jeszcze bardziej magiczne.

Czytaj więcej  Zrób to sam: ozdoby na choinkę

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany

dwadzieścia − 3 =