Projektując łazienkę zazwyczaj nie zdajesz sobie sprawy z tego, jak ważnym punktem jest prawidłowe oświetlenie. Nie jesteś w tym osamotniony, ponieważ większość z nas nie zastanawia się nad prawidłowym oświetleniem w łazience. Prawda jest jednak taka, że powinniśmy się zastanowić nad rozmieszczeniem lamp oraz ich rodzajem. Zwiększa to nie tylko komfort przebywania w takim pomieszczeniu, ale także ułatwia w nim funkcjonowanie. Projektując łazienkę należy więc już na samym początku określić układ oświetlenia. Nie zapominajmy jednak o dodatkowym oświetleniu takim jak lampki przy lustrze – stanowi to tylko dodatek, ale dodaje uroku.

W gruncie rzeczy oświetlenie może pełnić niezwykłą rolę w podkreśleniu niektórych elementów naszego wnętrza. Nie tak dawno widziałem projekt podświetlenia wanny, kabiny prysznicowej czy elementów meblowych – jak szafki. I wiecie co? Wywarło to na mnie naprawdę pozytywne wrażenie. Nie dość, że jest to oryginalne, niespotykane nigdzie wcześniej, to jeszcze prezentuje się niezwykle ładnie. Nie chodzi tu jednak tylko o moc żarówki, ale także stopień jej pochłonięcia przez otoczenie, elementy dekoracyjne.

Można to odnieść do przykładu ciemnego pomieszczenia, gdzie elementarnym odcieniem staje się czarny lub mocno szary. W takim pomieszczeniu (ciemnym) światło będzie się rozprowadzać inaczej, gorzej. Jeżeli więc mamy do dyspozycji jasne i gładkie pomieszczenie to z pewnością zainwestujemy w inny rodzaj światła, niż w przypadku ciemnych ścian.

oświetlenie w łazience

Ciekawostką może być dla was fakt, że lustro poprawia skuteczność oświetlenia w łazience. Im luster więcej, tym w zasadzie lepiej dla nas. Mniej intensywne światło odbija się od luster tworząc harmonijne i jasne pomieszczenie – bez większych nakładów na mocniejszą żarówkę.

Dobrze zaprojektowane pomieszczenie łazienkowe powinno być oparte na skutecznym i komfortowym oświetleniu ogólnym. To właśnie ono będzie odpowiedzialne za funkcjonalność przestrzeni łazienkowej. Im więcej światła tym lepiej, ale nie można też przesadzać. Główne oświetlenie ma to do siebie, że służy temu, by rozproszyć panujący w pomieszczeniu mrok. Nie jest to łatwe, ponieważ zazwyczaj dąży się do uzyskania rozproszenia równomiernego. Tak rozproszone światło nie oddaje zbyt wielu cieni, czy bardziej kontrastowych miejsc, co działa rzecz jasna na plus. Jeżeli jednak pomieszczenie jest oświetlone zbyt mocno lub za słabo to takie kontury, czy cienie z pewnością się pojawią.

Czytaj więcej  Fototapeta do kuchni? Trafiony pomysł!

Publikacja stworzona w oparciu o http://salonlazienek.eu/.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany

3 × jeden =