Oświetlenie i jego właściwy wybór w zależności od pomieszczenia w domu ma ogromne znaczenie. Dzięki dobrze dobranym lampom, taśmom LED czy kinkietom z łatwością podkreślimy atuty mieszkanie i zamaskujemy jego niedoskonałości.

Rodzaj oświetlenia a pomieszczenie

Przede wszystkim rodzaj oświetlenia dobieramy do funkcji i roli pomieszczenia. Ważne jest wcześniejsze przeanalizowanie, co będziemy w danym pokoju robić. Jeśli chcesz czytać w sypialni przed snem, ale nie ustawisz obok łóżka nocnej lampki lub nie zamontujesz kinkietu główne światło może okazać się dla Ciebie za mocne.

To samo dotyczy każdego innego pokoju w domu. Oświetlenie odgrywa w domu bardzo ważną rolę:

  1. Umożliwia funkcjonowanie w domu, kiedy nie mamy dostępu do światła dziennego – funkcja użytkowa.
  2. Podnosi walory estetyczne pomieszczeń, łatwo podkreślić za pomocą oświetlenia kolaż zdjęć lub toaletkę – funkcja dekoracyjna.
  3. Ułatwia podział mieszkania na konkretne strefy – np. w kuchni oddziela jadalnię od części roboczej.
  4. Dobrze dobrane oświetlenie to także oszczędność energii i pieniędzy.

wyspa kuchenna

Jakie zasady obowiązują przy oświetlaniu konkretnego pomieszczenia w domu?

W miejscach w których przebywamy bardzo rzadko lub wchodzimy na krótko – garaż, piwnica czy pomieszczenia gospodarcze stosujemy żarówki halogenowe lub zwykłe. Osiągają one jasność zaraz po włączeniu, czyli od razu ułatwią nam znalezienie lub wykonanie czegoś w danym pomieszczeniu.

Ważne! Energooszczędne żarówki zakładamy w pokojach, w których spędzamy dużo czasu i nie gasimy, co chwilę światła.

Poza tym w wyżej wymienionych pomieszczeniach często jest zimno i wilgotno, a to w znaczący sposób zmniejsza żywotność takich żarówek.

Kuchnia

Dobrze sprawdzą się tu żarówki halogenowe lub diody LED. Trzeba też zwrócić uwagę na temperaturę barwową takiego oświetlenia, żeby nie utrudniało nam oceny żywności. Światło też nie powinno odbijać się od powierzchni blatów – zwłaszcza w części roboczej (płyta grzewcza, blat kuchenny i zlew).

Czytaj więcej  Styl skandynawski – dla kogo idealny?

Punktowe oświetlenie będzie dawało ładny efekt dekoracyjny, ale nie powinno stanowić głównego źródła światła, ponieważ takie światło bardzo szybko męczy oczy. Oświetlenie dodatkowe zakłada się głównie na szafkach wiszących.

Centralnie zawieszona lampa nie da nam światła, gdy staniemy do niej plecami, np. podczas przygotowania posiłków stąd pomysł na dodatkowe lampy przy szafkach.

kuchnia i oryginalne oświetlenie

Łazienka

Pomieszczenie do którego wchodzimy na krótko, ale za to dość często – stawiamy tu na zwykłe żarówki, LED lub żarówki halogenowe. W większości przypadków oświetlenie boczne skupia się na lustrze zawieszonym nad umywalką.

Ważne! Wokół wanny i prysznica wyznacza się strefę bezpieczeństwa, w której nie umieszcza się gniazdek, łączników czy innych instalacji elektrycznych – jest to około 60 cm.

łazienka z dużym lustrem

Salon i sypialnia

W tych pomieszczeniach głównie odpoczywamy i spędzamy czas z rodziną. Jeśli lubisz czytać w salonie pamiętaj o umieszczeniu lampy przy fotelu lub kanapie. Warto też wykorzystać taśmy LED lub oświetlenie punktowe do podświetlenia obrazu, zdjęć lub wnętrza szafek. Ciekawą opcją na urozmaicenie wystroju w salonie są diody LED RGB, które emitują światło czerwone, zielone i niebieskie, a ich natężenie i udział każdego z koloru reguluje się za pomocą specjalnego pilota. Salon jest przeważnie największym pomieszczenie w domu, więc warto zastanowić się nad rezygnacją z firanek w oknie, by wpadało znacznie więcej naturalnego światła. Zasłony i firanki pochłaniają promienie słoneczne, które w salonie ocieplają wnętrze i wpływają na przejrzystość pomieszczenia.

oryginalna lampka nocna

Oświetlenie to zaraz po wyborze koloru ścian i podłóg bardzo ważny element wystroju wnętrz. Pamiętaj także o wpływie konkretnego rodzaju oświetlenia na Twój budżet domowy.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany

2 + jedenaście =