Styl skandynawski to jeden z najpopularniejszych obecnie stylów aranżacji wnętrz. Charakteryzuje się on prostotą, funkcjonalnością oraz upodobaniem do naturalnych materiałów. Kolory w tego typu wnętrzach również powinny odwoływać się do prostego, naturalnego stylu. Jakie zatem barwy wybrać, by stworzyć aranżację rodem z dalekiej północy?

Jakie barwy przeważają w stylu skandynawskim?

Wnętrza w stylu skandynawskim charakteryzują się wysublimowaną kolorystyką. Estetykę skandynawską zdominowały odcienie beżu, écru, biele, czerń, ale także kolory pastelowe – odcienie szarego błękitu, delikatnego różu. Biel to kolor, którego z pewnością nie może zabraknąć.  Różne odcienie bieli spotyka się na ścianach, podłogach, meblach i dodatkach.

Biała farba to najprostszy sposób na optyczne rozjaśnienie wnętrza. Należy także pamiętać o tym, że kolor ten z powodzeniem możemy łączyć z dowolnymi barwami – zarówno pastelowymi, jak i ciemnymi czy jaskrawymi, co daję nam dużą swobodę aranżacji. Kolejną równie istotną barwą jest kolor szary. Odcienie szarości doskonale komponują się z innymi kolorami, a także z bielami. Poza tym, na szczególną uwagę zasługuje także błękit – jasne, niebieskie odcienie oddają chłodny charakter Skandynawii.

Pokój dziecka w stylu skandynawskim

Jakie dodatki do domu wybrać?

Dopełnieniem każdej aranżacji wnętrz są dodatki. Mimo iż styl skandynawski charakteryzuje się minimalizmem, to nie zabraknie tu miejsca na ozdoby utrzymane w prostym stylu. Dodatki w stylu skandynawskim przede wszystkim wykonywane są z materiału naturalnego. Dominuje drewno, ceramika, szkło, metal, wiklina i naturalne tkaniny. Stylistyka dodatków jest minimalistyczna, surowa i monotonna kolorystycznie.

Oprócz naturalnych materiałów dominują także przedmioty metalowe barwione na kolor czarny, srebrny lub starego złota, dzięki temu współgrają z wszystkimi innymi kolorami. Bardzo ważną rolę w stylistyce skandynawskiej odgrywają tkaniny, również wykonywane z naturalnych materiałów. Bardzo często we wnętrzach można spotkać długie zasłony, które nie przesłaniają okna a stanowią jedynie jego ozdobę. Tkaniny służą również do dekoracji łóżek, kanap i sof. Ich zadaniem jest ożywienie kolorystyczne wnętrz i nadanie im przytulności.

Czytaj więcej  Styl skandynawski – dla kogo idealny?

 Dodatki w stylu skandynawskim

 

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany

15 + pięć =