Płyty gipsowo-kartonowe powszechnie wykorzystywane są w systemach suchej zabudowy i pozwalają w estetyczny sposób wykończyć poddasze, sufit czy ścianę. Sprawdzają się zarówno w mieszkaniach prywatnych, przedsiębiorstwach, jak i centrach handlowych, restauracjach czy galeriach.

Jednak zastosowanie płyt gipsowo-kartonowych na tym się nie kończy, bowiem przy odrobienie kreatywności i pracowitości za ich pomocą można stworzyć funkcjonalną zabudową łazienkową. Zabudowę, która godnie zastąpi tradycyjne meble łazienkowe. Rozwiązanie takie powinno przypaść do gustu wszystkim osobom, które właśnie poszukują niebanalnych mebli i sposobów na zaadaptowanie swojej mieszkalnej przestrzeni.

Półki z płyt g-k w twojej łazience

Półki wykonywane z płyt gipsowo-kartonowych dekorują już wnętrze niejednego pokoju. Wzbogacone dodatkowo oprawami LED nadają pomieszczeniu oryginalnego blasku. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby takie półki zamontować właśnie w łazience.

Podstawą wykonania takiej półki jest stelaż – robi się go ze stalowych profili. Otwarty typu U służy do wykonania obrysów i łączenia ścianki z półką, profil zamknięty C do łączenia części nośnych stelaża. Po przygotowaniu stelaża przykręca się do niego wkrętami płyty gipsowo-kartonowe. Do łazienki i innych pomieszczeń narażonych na wilgoć należy wybrać płyty cechujące się podwyższoną odpornością na działanie wilgoci, czyli przeznaczone do stosowania w pomieszczeniach mokrych i długookresowo wilgotnych (płyty zielone).

Co dalej …

Kanty wykonanej półki należy zabezpieczyć narożnikami i tutaj niezbędna jest masa szpachlowa. Masa ta używana jest do montażu narożników w zabudowach z płyt g-k, a także ostatecznego wykańczania połączeń płyt. Jeśli powierzchnie półek są na tyle duże, że występują spoiny pomiędzy płytami g-k, to należy je zaspoinować stosując także masę szpachlową. Przy zakupie należy zwrócić uwagę na to, czy jest to masa szpachlowa do spoinowania z taśmą zbrojącą czy bez.

Należy pamiętać, że w tzw.  w środowiskach mokrych i długookresowo wilgotnych należy stosować masy szpachlowe przystosowane do takich warunków.

Czytaj więcej  Jakie lustra wybrać do mieszkania

Po wyschnięciu półki należy powierzchnię zeszlifować papierem ściernym, zagruntować preparatem gruntującym i w razie potrzeby pomalować.

Choć na wykonanie półek z płyt gipsowo-kartonowych musimy poświęcić trochę czasu, warto, jeśli zależy nam na posiadaniu oryginalnie wykończonej i wyglądającej łazienki.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany

8 + dwanaście =