Podczas gdy większość naszych pokoi jest zaprojektowana z myślą o konkretnych zadaniach – gotowanie, spożywanie posiłków, kąpiel, spanie – w salonie odbywa się szeroki zakres zajęć, unikalny dla każdej osoby. W zależności od dnia może to być miejsce, w którym zabawiamy naszych przyjaciół i rodzinę, relaksujemy się, zwijamy się z dobrą książką, objadamy się ulubionymi programami, a nawet jemy okazjonalnie posiłek. Ta wielofunkcyjna przestrzeń wymaga starannie zaplanowanego oświetlenia do codziennego życia. Przyjrzyjmy się wielu warstwom oświetlenia, które sprawiają, że Twój salon ożywa.

Pierwszym, najważniejszym krokiem w oświetleniu salonu jest zastanowienie się, w jaki sposób wykorzystasz przestrzeń. Od czytania po relaks, skonfiguruj oświetlenie, które pomoże Ci w drodze; nazywa się to oświetleniem zadaniowym. Poświęć chwilę, aby pomyśleć o tym, co dzieje się w Twoim salonie. Dla wielu z nas to oglądanie telewizji. Telewizory emitują własne światło, dlatego ważne jest, aby oświetlenie nie kolidowało z tym, powodując odblaski, które przeszkadzają w oglądaniu ulubionego programu i ranią oczy. Blask może pochodzić z różnych źródeł światła, takich jak lampy stołowe bez kloszy, oprawy skierowane w dół, skierowane na ekran, a nawet okna. Upewnij się, że oświetlenie i telewizor są ustawione tak, aby żadne światło nie padało bezpośrednio na ekran.

 

JAKIE SĄ GŁÓWNE RODZAJE OŚWIETLENIA DO SALONU?

Istnieją trzy główne typy oświetlenia, a każde pomieszczenie w Twoim domu powinno zawierać kombinację tych kombinacji, które należy uwzględnić w kosztach instalacji nowego oświetlenia . Te trzy rodzaje oświetlenia są szczególnie ważne w salonach, w których potrzebujesz oświetlenia, aby móc przekształcić przestrzeń z miejsca na drinka po kolacji w domowe kino.

Naturalne oświetlenie otoczenia

Oświetlenie otoczenia jest również nazywane oświetleniem ogólnym lub oświetleniem tła i zapewnia ogólne oświetlenie pomieszczenia. Oświetlenie otoczenia to podstawowa warstwa światła, która wnosi do pomieszczenia rozproszoną poświatę. Akcentuje naturalne światło i oświetla przestrzenie między innymi warstwami oświetlenia, eliminując ciemne obszary oraz niepochlebne i rozpraszające cienie.  W salonie zwykle obejmuje oprawę sufitową, reflektory i stałe kinkiety, a także naturalne światło. Bardzo ważna jest możliwość naturalnego oświetlenia w salonie. Jeśli posiadamy w nim okna warto je wyeksponować, ponieważ naturalne światło nie tylko jest najefektowniejsze, ale także pozwoli zaoszczędzić pieniądze, gdyż podczas dnia nie będziemy musieli palić światła.  Oprócz zapewnienia atmosfery i wpływania na nastrój, oświetlenie akcentujące służy do podkreślenia elementów architektonicznych i ważnych obiektów oraz odwrócenia uwagi od rzeczy, które nie są tak przyjemne.

Czytaj więcej  Jak optymalnie wykorzystać przestrzeń w małym pokoju?

okno-w-salonie

Główne źródło światła

W salonie powinno znajdować się jedno główne źródło światła – umiejscowione na środku sufitu, w centralnym punkcie salonu. Lampy sufitowe do salonu często służą jako oszałamiające elementy centralne i punkty centralne w wystroju oświetlenia, jednocześnie spełniając większość potrzeb związanych z oświetleniem otoczenia. Żyrandole do salonu lub duże lampy wiszące tworzą wspaniałe elementy wystroju salonu, szczególnie w pomieszczeniach z wysokimi sufitami. Lampy sufitowe do montażu wpuszczanego do salonu są smuklejszymi, subtelniejszymi oprawami, które mogą nadać opływowy styl mniejszym przestrzeniom lub pokojom z niskimi sufitami. Możesz również użyć oświetlenia do wbudowania w salonie lub oświetlenia szynowego, aby dodać dodatkowej mocy do oświetlenia otoczenia i uzupełnić dekoracyjne oprawy.

oswietlenie-salonu

Inne źródła oświetlenia

Warto jednak zainwestować również w inne źródła oświetlenia w salonie. Warto więc ustawić lampy stojące oraz kinkiety – dodatkowe źródła światła pozwolą nam ustawić oświetlenie zależne od naszych potrzeb. Jeśli masz lampy abażurowe w swoim salonie, to światło przechodzące przez abażury może przejść długą drogę do urozmaicenia wystroju. Jaśniejsze odcienie wpuszczają do pomieszczenia więcej światła z otoczenia, podczas gdy ciemniejsze odcienie pomagają przyciemnić moc światła lampy. Jako bonus, nowe odcienie mogą również zaktualizować starsze lampy stołowe o modniejszą estetykę, która pomoże Ci dopasować istniejące oprawy do obecnego wystroju.

To jak zaaranżować światło w naszym salonie zależy również od jego metrażu oraz umiejscowienia.

boczne-oswietlenie

lampki-w-salonie

JAK ZAPLANOWAĆ OŚWIETLENIE W SALONIE?

Pojedyncza warstwa oświetlenia nigdy nie wystarcza do salonu i ważne jest, aby wziąć pod uwagę pomysły na oświetlenie ścienne w salonie , oświetlenie sufitowe, lampy ścienne i podłogowe, a także inne rodzaje światła. Kompaktowy pokój? Pamiętaj, że pomysły na oświetlenie małego salonu powinny nadal składać się z różnych warstw, aby zapewnić dobre oświetlenie kompaktowej przestrzeni.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany

dziesięć + czternaście =