W łazience najczęściej wykorzystuje się kilka źródeł oświetlenia. W ostatnich latach bardzo popularne stały się oświetlenia punktowe przy użyciu LED. Pamiętaj jednak, że oprócz takiego oświetlenia dekoracyjnego potrzebne jest źródło światła głównego.

Źródła światła w łazience

Nieważne czy oświetlasz łazienkę z małym lub dużym metrażem. Każde takie pomieszczenie będzie potrzebować głównego źródła światła, które pozwoli z niego swobodnie korzystać. Charakterystycznym elementem jest także oświetlenie konkretnego elementu w łazience – umywalki, szafki lub lustra.

Bardzo ciekawym pomysłem jest użycie oświetlenia punktowego skierowanego na wannę lub kabinę prysznicową. Pamiętaj, jednak że punktowe diody LED, które najczęściej jest do tego wykorzystywane ma pewne ograniczenia i wymogi bezpieczeństwa, których należy przestrzegać.

Punktowe oświetlenie LED:

– stosowanie obudowy IP67 zapewniającej ochronę przed zalaniem wodą

– montaż przynajmniej 2,25 m liczonego od dna wanny lub kabiny prysznicowej

– nie wykorzystuj bezpośredniego światła LED montowanego nad lustrem ( zawsze używaj oprawy z kloszem rozpraszającym światło)

Największe znaczenie w łazience ma prawidłowe oświetlenie lustra, ponieważ to przy nim wykonujemy większość codziennych czynności – makijaż, golenie czy zwyczajne czynności higieniczne. Światło zamontowane w złym miejscu spowoduje, że na twarzy pojawią się cienie lub będzie miała ona nienaturalną kolorystykę.

W oświetleniu lustra najlepiej wykorzystać punktowe diody LED z rozpraszającymi koszyczkami, kinkiety lub listwy LED zamontowane po bokach lustra.

Oświetlenie lustra:

– najlepiej jeśli będzie znajdować się nad lustrem lub po jego bokach. Światło powinno byś skierowane na twarz, aby nie powstawały na niej cienie.

Nigdy nie montuj oświetlenia na dole lustra.

Oświetlenie w łazience

Stylish toilet and bathroom

Oświetlenie pod prysznicem

Nawet, gdy w łazience masz przezroczystą kabinę dobrym pomysłem jest zamontowanie specjalnego źródła światła. W tej roli sprawdzą się reflektory w obudowie IP65, które zapewnią ochronę przed wilgotnością. Wyróżnia się trzy sfery wilgotności w łazience:

  1. Sfera I – obszar wokół wanny i prysznica oraz w samych instalacjach (np. oświetlenie prysznica)
  2. Sfera II – około 60 cm od wanny lub prysznica oraz sfera 40 cm nad umywalką.
  3. Sfera III – pozostała część łazienki.
Czytaj więcej  Jak rozjaśnić ciemny pokój?

IP65 sprawdzi się w każdej strefie; IP44 w sferze II i III a IP21 i IP23 wyłączenie w sferze III, która ma najmniejszy kontakt z wodą.

Oświetlenie w łazience powinno być przede wszystkim praktyczne, ale przy jego pomocy można w pomysłowy sposób wykorzystać je w sposób dekoracyjny. Najlepiej sprawdzą się w tej roli diody LED. Umieszczone nie tylko nad lustrem, ale również przy wannie lub we wnętrzu toaletki.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany

pięć × 1 =