Salon czy też jak wolą inni – pokój dzienny to miejsce, w którym spędzamy wyjątkowo wiele czasu w trakcie dnia. Nic więc dziwnego, że tak wiele czasu poświęcamy na jego urządzenie. Zależy nam przede wszystkim na tym, byśmy w nim odpoczywali po dniu ciężkiej pracy i by był to wypoczynek optymalny, niczym niezakłócony.

To pomieszczenie powinno nam pomagać w wypoczynku, a nie w nim przeszkadzać. Wpływ ma na to wiele elementów wyposażenia, ale również wybranej stylistyki – także elementy takie jak dobre oświetlenie lub źle dobrane światło wpływają na komfort psychiczny osoby znajdującej się w takim pomieszczeniu.

Postaw na energooszczędność

Pomysłowość ludzka nie zna granic jednak za każdy jeden pomysł przyjdzie nam zapłacić w postaci rachunku za energię elektryczną. Nadmiar fantazji w przypadku oświetlenia i przesadzenie z nim może sprawić, że poniesiemy gigantyczne koszty za prąd. Zdecydowanie nawet w przypadku światła do salonu gdzie spędza się wiele godzin czasu powinniśmy przede wszystkim postawić na energooszczędne rozwiązania. Najprostszym sposobem na zwiększenie światła w salonie jest pozyskanie go naturalnie poprzez rezygnację z firanek i zasłon w oknie. Pisaliśmy wcześniej o kilku wskazówkach o tym, czym najlepiej zastąpić dekoracje okienne i jakie są zalety takiego rozwiązania.

Oświetlenie zgodne ze stylem

To co osobom samodzielnie remontującym mieszkanie sprawia największy kłopot to dobranie oświetlenia pod konkretny styl salonu, który posiadają. Pozornie prosta czynność przysparza naprawdę wielu komplikacji nastręcza problemów.

W przypadku stylu nowoczesnego sprawdzą się dobrze surowe formy, które w nim występują niemal naturalnie i uzupełniają ten styl wyśmienicie. Również światło w stylu nowoczesnym powinno być nowoczesne – postawmy na diody LED w postaci halogenów czy kinkietów.

Kiedy szukamy uzupełnienia stylu klasycznego czy stylu retro musimy poszukać również takiego oświetlenia. Wybitnie dobrze będą się w takim wypadku prezentowały wysokie stojące lampy, uzupełnione nieco o również stojące małe lampki w rogu pomieszczenia.

Czytaj więcej  Lampy wiszące do nowoczesnej sypialni

Sztuczki ze światłem

Zdecydowanie światłem można się bawić na wiele sposobów – dobranie odpowiedniej barwy światła sprawić może, że złagodzimy lub wyostrzymy pewne cechy naszego pomieszczenia. Przy dobrej grze światłem będziemy w stanie nawet optycznie nieco powiększyć nasz salon w przypadku, gdy na co dzień jest to niewielkich rozmiarów pomieszczenie.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany

3 × 5 =