Jeszcze do niedawna nikt nie wyobrażał sobie okien bez zasłon i firan. Tymczasem przekonania te uległy zmianie i obecnie nie jest to niczym nadzwyczajnym. Młodsze pokolenia coraz częściej porzucają ten element dekoracyjny na rzecz wyeksponowania okien, które często same w sobie stanowią przyjemny element dekoracyjny.

Staranny wybór okna

Warto przypomnieć, że grube ramy w oknie, czy mała powierzchnia szyb na pewno będą wpływały na jasność wnętrza. Obecnie nowe mieszkania i domy charakteryzują się dużymi przeszkleniami, co skutecznie pozwala zredukować barierę pomiędzy wnętrzem, a otoczeniem na zewnątrz budynku. Im większe będzie okno, tym oczywiście więcej wpadnie przez nie światła i pozytywnie wpłynie na aranżację pomieszczenia. Pamiętaj jednak, że pozbywając się firanki, automatycznie zyskasz lepsze i naturalne oświetlenie w mieszkaniu.

Ponadto, na rynku dostępne jest bardzo ciekawe rozwiązanie stolarskie, która może dawać nawet do 25% więcej światła w porównaniu z klasycznymi oknami. Co więcej, nie królują już jedynie białe okiennice, a możliwość wyboru kolorystyki może wykreować nowe perspektywy w aranżacji mieszkania.

Co z zimnem?

Panuje przekonanie, że firanki hamują zimno, które może ciągnąć od okien. Jednakże w dzisiejszych czasach okna mają bardzo dobrą termoizolację, dlatego nie trzeba się obawiać, że bez firanek w pomieszczeniach będzie zimno. Nowoczesne okna dają poczucie komfortu poprzez izolację ciepłego powietrza. Jeżeli jednak wciąż masz wątpliwości, możesz sprawdzić parametry w swoim domu. Przede wszystkim chodzi o współczynnik U, który informuje nas o współczynniki przenikalności cieplej okna. Najlepiej gdyby jego wartość nie było wyższa niż Uw=0,7W.

Czym ozdobić okna?

Zdecydowanie polecamy wykorzystywanie roślin pnących, które świetnie będą wyglądały na oknach i zbuduję piękny wystrój wnętrz. Można także zastosować dodatki w formie książek czy betonowych donic oraz wszelkie drobiazgi dekoracyjne, którymi jesteśmy w stanie zapełnić puste parapety. To sprawi, że okno nie będzie przysłonięte, a jego wystrój sprawi bardzo dobre wrażenie w każdym pomieszczeniu.

Czytaj więcej  Wzory, z których zrobisz poduszki, obrusy i zasłony.

Nie trzeba też martwić się o wścibskie spojrzenia sąsiadów z naprzeciwka, ponieważ firanki nie są jedynym sposobem, by zadbać o prywatność w mieszkaniu. Doskonałym, rozwiązaniem jest zamontowanie rolet, które dzięki swej delikatności i estetyce będą dobrze komponowały się z resztą wnętrza. Rolety są uniwersalnym elementem dekoracyjnym ze względu na szeroki wybór kolorów, rozmiarów oraz rożnych materiałów, dzięki czemu możemy wyróżnić m.in. rolety plisowane, rzymskie czy wolnowiszące.

Jak więc widzisz, jest mnóstwo opcji, które pozwolą Ci zastąpić klasyczne firanki i zasłony.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany

dwa + 18 =