Mozaika staje się bardzo popularnym elementem dekoracyjnym wnętrz. Powstaje ona z ułożenia maleńkich płytek na ścianach. Pochodzi ona jeszcze ze starożytności. Zazwyczaj nie zdobi ona całej ściany czy podłogi – zazwyczaj jedynie jej fragment. Możemy ją tworzyć w różnych stylach, jednak niezależnie który wybierzemy zawsze doda dodatkowego charakteru wnętrzom.

Czasy starożytne, a współczesność

Mozaika pochodzi jeszcze ze starożytności – Egipcjanie, Rzymianie czy Grecy byli najlepsi w tworzeniu zjawiskowych mozaik. Obecnie przechodzi ona swój renesans. Coraz więcej ludzi decyduje się na umieszczenie jej w przedpokoju, łazience czy kuchni – to właśnie tam najczęściej zdobi ona nasze ściany. Jeśli zdecydujemy się na mozaikę w kuchni to nie tylko ją ozdobimy, ale także zabezpieczymy przed zachlapaniem, zabrudzeniem i zniszczeniem ścian. Świetnie sprawdza się ona również w łazience. Tam ochroni ścianę przed wilgocią.

rzym bazylika klemensa mozaika

Nie tylko na ściany i podłogi

Jednak mozaiki nie układamy jedynie na ścianach czy podłogach. Coraz częściej tworzy ona dekoracje blatów, szafek czy stołów, biurek czy rur.

Mozaika paradyż

 Różne rodzaje mozaik

Istnieją różne rodzaje mozaiki. Do najpopularniejszych i najczęściej montowanych należy mozaika ceramiczna. Współcześnie równie modna staje się mozaika z kamienia naturalnego, ale również szklana.

Mozaika nie koniecznie musi składać się z małych kwadratów. Istnieją różne inne kształty, na przykład: prostokąty, trójkąty, koła. Polecana jest mozaika szklana, gdyż nie dość, że jest odporna na zabrudzenia to jeszcze prosta w utrzymaniu, szybko się nie niszczy. Równie odporna i prosta w utrzymaniu jest mozaika ceramiczna.

Nowość- mozaika drewniana, czy metalowa

Alternatywą dla dotychczasowych mozaik – ceramicznych czy szklanych okazuje się mozaika drewniana bądź też metalowa. Należy jednak dokładnie zastanowić się nad wyborem odpowiedniego materiału. Warto poszukać rozwiązań od czołowych producentów i zakupić je np. w sklepie internetowym, dzięki któremu zaoszczędzimy sporo czasu. Bardzo dobrym wyborem, polecanym przez naszą redakcję jest sklep www.e-budujemy.pl, który w swojej ofercie posiada szeroki wachlarz różnego rodzaju płytek ceramicznych, gresu czy glazury.

Czytaj więcej  Najnowsze trendy: Lampy witrażowe właśnie przeżywają swój renesans!

Jeśli więc nie mamy pomysłów na wykończenie kuchni czy łazienki możemy zastosować nieźle prezentującą się mozaikę – nie tylko na ścianę, ale również w wykończeniu mebli czy lustra.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany

dziesięć − 7 =