Niskie temperatury i zamarzająca woda w szczelinach może spowodować spore szkody w naszym ogrodzie. Szczególnie narażone na korozję  są drewniane meble i wszelkiego rodzaju donice wystawione na balkonie lub w ogrodzie. Zarówno akcesoria jak i same rośliny należy stosownie ochronić przed mrozem, by bezpiecznie przetrwały zimę.

Meble ogrodowe i drewniane elementy

Najlepszym rozwiązaniem będzie ukrycie naszych krzeseł, stolików i drewnianych huśtawek w zadaszonym pomieszczeniu, gdzie panuje niska wilgotność. Najczęściej jest to garaż, jednak i tutaj nasze akcesoria ogrodowe mogą mieć sporadyczną styczność z niskimi temperaturami i silnym wiatrem, dlatego warto wiedzieć jak skutecznie ochronić je przed mrozem.

Drewno wystawione na działanie zewnętrzne może ulec zszarzeniu oraz w przypadku dużej wilgotności – procesowi gnicia. Ważne jest, aby przed przymrozkami zabezpieczyć drewno impregnatami zarówno technicznymi jak i ochronno-dekoracyjnymi. Pierwsze z nich wnika w głąb struktury drewna chroniąc przed niszczeniem korozyjnym, silnym oddziaływaniem promieni UV oraz przedostawaniem się drobinek wody w szczeliny mebli. Natomiast preparaty ochronne utrzymują się tylko na zewnętrznej warstwie tworząc powłokę zabezpieczającą oraz jednocześnie spełniając funkcję dekoracyjną. Przede wszystkim mowa tutaj o lakierach oraz olejach, które podkreślają kolor drewna i chronią przed pękaniem i łuszczeniem się materiału. Do wyboru mamy jeszcze lakierobejce, które ratują nasze drewno przed zadrapaniem i porysowaniem oraz emalie charakteryzujące się tym, że dodatkowo zmieniają kolor drewna przy jednoczesnym wzmocnieniu odporności i trwałości mebli ogrodowych.

doniczki na zimę

Jak zabezpieczyć donice ogrodowe przed zimą?

Kolejnym wyzwaniem z jakim musi zmierzyć się każdy właściciel ogrodów oraz hodowca roślin balkonowych jest prawidłowe przygotowanie donic do zimowych warunków atmosferycznych. Zarówno rośliny jednoroczne, cebulowe, pnące jak i niewielkie krzewy i drzewka wymagają solidnej warstwy ochronnej, aby nie przemarzły.

Przede wszystkim duże donice należy osłonić poprzez specjalne owinięcie ich wokół słomą lub tekturą falistą. Będzie stanowiło to dodatkową warstwę o charakterze izolacyjnym. Szczególnie istotne jest również zakrycie góry doniczki w przypadku roślin cebulowych, które są szczególnie wrażliwe na zmianę temperatury. Na wierzchu warto więc wysypać trociny lub pokryć ziemię agrowłókniną. Ostatnim krokiem do prawidłowego zabezpieczenia donic ogrodowych przed mrozem jest ich izolacja od podłoża. Ze spodu donic ucieka najwięcej ciepła, a stały kontakt z wilgocią może wywołać korozję. W takim przypadku lepiej zawczasu pomyśleć o umieszczeniu roślin doniczkowych na kawałku styropianu, który doskonale będzie izolował  przed zimnym powietrzem oraz niskimi temperaturami.  Ponadto, jeżeli donice wykonane są z wrażliwego tworzywa warto umieścić je w kartonowym pudle lub dużej drewnianej skrzyni, by woda nie dostała się w szczeliny donic.

Czytaj więcej  Meble ogrodowe z technorattanu, które odmienią Twój ogród

Możemy również pomyśleć o zakupie specjalnych mrozoodpornych donic ogrodowych, które charakteryzują się dużą wytrzymałością na warunki atmosferyczne. Odporne są donice z włókna szklanego oraz z terrakoty. Warto dodatkowo umieścić je w osłonce ceramicznej lub tej wykonanej z wysokiej jakości plastiku.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany

trzy × trzy =