Zanim przystąpisz do tworzenia własnych kompozycji z jesiennych kwiatów do dekoracji werandy dowiedz się, jakie rośliny pojawiają się o tej porze roku. Wykorzystaj nasze wskazówki i porady, aby cieszyć się przepiękną werandą.

Jakich kwiatów użyjesz do bukietów jesienią?

Wbrew pozorom jesień to nie tylko kolorowe liście, kasztany i babie lato. Mimo, że sezon dobiega końca w ogrodzie nadal znajduje się wiele kwiatów, których warto użyć przy tworzeniu ozdobnej kompozycji.

W sklepach znajdziesz głównie wrzosy i chryzantemy, a w ogrodzie pojawiają się astry, jeżówka i dalia. Warto też dodać do bukietu liście klonu w różnych kolorach – od żółtego, przez czerwone po brązowe. W ten sposób podkreślisz charakter kompozycji i nadasz jej zdecydowanie jesienny charakter.

Oprócz kwiatów wykorzystaj też jesienne warzywa, które świetnie sprawdzają się jako ozdobnik – różnej wielkości dynie, banie i kabaczki.

Ciekawym pomysłem jest wykorzystanie ozdobnej kapusty, która ma delikatny fioletowy odcień w połączeniu z owocami dzikiej róży lub jarzębiny i bratkami o intensywnym kolorze – czerwonym lub bordowym.

Kolejna obowiązkowa pozycja to ozdobne trawy – szczególnie ładnie wygląda gatunek Red Baron – w połączeniu z chryzantemami i pnączem w jednej doniczce. Najlepiej używać dużych, drewnianych skrzyń. W ten sposób stworzysz prostą, ale efektowną ozdobę.

Innym prostym trickiem jest posadzenie bylin – miskant, rozplenic lub owadzic w metalowych puszkach o różnej wielkości. Pamiętaj jednak, żeby je wcześniej oczyścić i pomalować.

Jeśli masz możliwość rozstaw na werandzie ozdobne lampiony w połączeniu z bukietami z wrzosu oraz żurawki ogrodowej. Żurawka jest bardzo odporna i niszczy ją dopiero mróz. Występuje w różnych wariantach kolorystycznych. Wrzosy i żurawka ładnie komponują się ze świeżą żurawiną.

Czytaj więcej  Estetyka a funkcjonalność wnętrz

Żurawka ogrodowa – wybierz odmianę dla siebie:

  • Bordowy – Palace Purple lub Purple Petticoats
  • Ozdobnie pofałdowane – Sashy
  • Zmiana barwy w trakcie sezonu – Autumn Leaves
  • Duże kwiaty do zasuszenia – Spelndens

Inspiracje jesiennymi pnączami

Wymaga to trochę więcej zaangażowania, a przede wszystkim rozpoczęcia prac ogrodniczych wiosną. Posadź pnącza kwitnące jesienią przy domu, w taki sposób, aby w trakcie rośnięcia oplatały kolumny lub balustradę. Pnącza wieloletnie to powojnik, rdest i wiciokrzew – kwitną do października, więc praktycznie przez całą jesień będą ozdabiać całą werandę.

pnącza na werandzie

Pomysły na kompozycje z jesiennych kwiatów – opis z instrukcją:

  1. Bukiet z dyni
  2. Bukiet z owoców dzikiej róży i wrzosów
  3. Kompozycja z ozdobnej kapusty i wrzosów

Aby przygotować bukiet z dyni będziesz potrzebować okrągłej dyni (pamiętaj, żeby wybrać odpowiednią wielkość), jarzębiny lub świeżej żurawiny, kilka liści, kasztanów, żołędzi i astrów. Odcinasz górną część i usuwasz miąższ. Pestki rozłóż na blachę i wysusz – będą świetną przekąską. Następnie ułóż liście, kwiaty i pozostałe elementy kompozycji.

Kasztany możesz nabić na wykałaczki i wbić w dynię, żeby nie wypadały z bukiety. Tak przygotowaną ozdobę postaw na werandzie lub parapecie.

Do drugiej propozycji wykorzystasz kawałek styropianu lub gąbki, owoce dzikiej róży, wrzos oraz hortensje. Nabij owoce róże na gąbkę – w taki sposób aby prawie zakryły podstawkę. Dodaj gałązki wrzosu i uzupełnij hortensjami lub chryzantemami. Tak przygotowany bukiet wsadź w ceramiczną lub glinianą doniczkę.

Aby stworzyć dekorację z ozdobnej kapusty i wrzosów użyj podłużnej, drewnianej doniczki. Kup lub wykop z ogródka 2-3 niskie wrzosy, ozdobną kapustę i starca popielnego (popularnie nazywanego mrozem). Wsadź wszystkie rośliny w jedną doniczkę.

Jesień to piękny okres, a stworzone przez Ciebie kompozycje z jesiennych kwiatów z pewnością pomogą w docenieniu uroków tej pory roku.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany

5 × 3 =