Wybór farby do salonu jest ważnym elementem w tworzeniu wymarzonego wystroju. Czym kierować się podczas podejmowania decyzji? Jaka barwa będzie dla nas najlepsza? 

Zacznijmy od początku 

Przed wyjściem do sklepu poświęć chwilę, aby zapoznać się z wpływem kolorów nie tylko na wnętrze, ale przede wszystkim na ciebie.

Najlepiej skorzystać z koła barw, gdzie kolory podzielane są na ciepłe i chłodne. Do tych pierwszych zalicza się kolor czerwony, żółty, pomarańczowy oraz beże i barwy kremowe. Z kolei zieleń, błękit i szarość zaliczają się do grupy barw chłodnych.

Ciepłe kolory wybieramy do miejsc, w których spędzamy dużą ilość czasu i zapraszamy tam gości – salon, jadalnia lub kuchnia. W przypadku, gdy chcesz ożywić wnętrze postaw na żółcie, fiolety lub pomarańcze. Ciekawym pomysłem jest połączenie jednej ściany w żywym kolorze z bardziej stonowanymi wzorami.

Warto zapamiętać, że ciepłe kolory ożywią i rozjaśnią słabo oświetlony salon, czyli z mniejszą ilością okien lub z wychodzącymi na północ. 

Chłodne barwy to kolory przeznaczone głównie do łazienek i sypialni, ponieważ pozwalają się wyciszyć i odpocząć. Jednak przy dobrym oświetleniu sprawdzą się również w salonie.

Kolory subtelne czy żywe 

To jaki kolor znajdzie się w salonie zależy od Twoich preferencji i upodobań. Jeśli zależy Ci na stworzeniu przestrzeni energetycznej, w której chcesz spędzać wieczory z przyjaciółmi postaw na mocne kolory – niebieski, zielony lub pomarańczowy.

kolory subtelne czy żywe

Gdy zależy Ci na stworzeniu przestrzeni do zrelaksowania się i złapania oddechu strzałem w dziesiątkę będą beże i subtelne kolory. Mocniejsze akcenty mogą pojawić się w postaci dekoracji lub mebli.

kolory w salonie

Jeśli chcesz podążać zgodnie z trendami wybierz biel. Ten kolor na ścianach pozwala stworzyć naprawdę wiele wariantów salonu – nowoczesny i minimalistyczny, ciepły lub ekstrawagancki. Żywe kolory połączone z bielą to rozwiązanie dla osób, które nie są zdecydowane na salon w mocnej barwie.

Czytaj więcej  Modny wystrój wnętrz- co jest aktualnie na topie

Kolory subtelne

Co poza wyborem koloru?

Oprócz barw trzeba wybrać również rodzaj farby. Najczęściej są to farby emulsyjne cechujące się niezwykłą wydajnością. Poza tym używa się ich do malowania tynków, płyt kartonowych, betonu, cegieł czy nawet tapet. Rozcieńcza się je wodą. Są matowe, półmatowe lub błyszczące.

W zależności od użytego spoiwa wyróżnia się:

  1. Farby akrylowe – odporne na ścieranie i zmywanie, jaśnieją po nałożeniu na ścianę.
  2. Farby lateksowe – tworzą ładne i gładkie powierzchnie, a poza tym są odporne na uszkodzenia mechaniczne.
  3. Farby winylowe – coraz rzadziej pojawiające się na rynku, brudzą się i nie przepuszczają pary wodnej.

Salon to miejsce, w którym spędzasz najwięcej czasu. Warto przemyśleć nie tylko kolor farby, ale jej rodzaj. Jeśli masz dzieci może warto rozważyć użycie farby odpornej na zniszczenia i łatwej w pielęgnacji. Wybór farby to dobry moment na określenie konkretnego stylu w salonie.

Przejrzyj dostępne palety barw, katalogi z meblami, zdjęcia z inspiracjami – w ten sposób łatwiej będzie Ci podjąć decyzję. Postaraj się uwzględnić kolorystykę innych pomieszczeń w domu. Wszystkie pokoje powinny stworzyć spójną całość.

Dobrym rozwiązaniem oprócz farb jest również tynk dekoracyjny, który może pełnić świetną alternatywę.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany

siedemnaście − dziesięć =