Zastanawiasz się nad wyborem zasłon do salonu? Jakie opcje warto wziąć pod uwagę i co będzie najlepsze dla Twojego salonu?  

Zacznijmy od tego, że obecnie mamy bardzo szeroki wybór w przypadku zasłon do salonu, jak i innych pomieszczeń. Zasłony do salonu różnią się wzorami, kolorami i materiałami. Poza tym mamy także możliwość zastosowania różnych upięć i podwieszeń.

Wybieramy zasłony do salonu, a więc porównujemy

 1. Rodzaj materiału
 2. Gotowy lub uszyty na zamówienie produkt
 3. Długość
 4. Kolor i motywy
 5. Marszczenie materiału
 6. Elementy dodatkowe – taśmy, upinacze lub inne ozdobniki

Wybierając zasłony bierzemy pod uwagę wielkość, kolorystykę oraz nasłonecznienie salonu. Przy małych pomieszczeniach nie montujemy ciężkich i długich zasłon, ponieważ optycznie zmniejsza to pokój.  Wtedy stawiamy na materiały lekkie i zwiewne – dobrze sprawdzą się tutaj lniane lub bawełniane zasłonki. Coraz bardziej zyskuje też na popularności całkowite zrezygnowanie z zasłon i firanek na rzecz naturalnego oświetlenia.

Ważne! 

Przy wyborze materiału bierzemy pod uwagę jego zachowanie podczas prania i pielęgnacji. Len i bawełna są delikatnymi tkaninami.

W przypadku lnianych zasłon, zwłaszcza kolorowych bądź z nadrukami wybieramy pranie delikatne w temperaturze 40 stopni C z użyciem dobrych jakościowo środków piorących. Len prasujemy, ale tylko wtedy gdy jest jeszcze wilgotny.

Zasłony bawełniane wymagają większego zaangażowania – należy je dobrze wytrzepać, potem wymoczyć w ciepłej wodzie, wyprać, wykrochmalić i na końcu wyprasować.

Jeśli w Twoim wnętrzu lepiej sprawdzą się lekkie tkaniny musisz wiedzieć, że należy włożyć odrobinę pracy, aby długo zachowały świeżość i ładny wygląd.

Zasłony do salonu

Gotowy produkt czy zasłony na wymiar?

Jeśli nasze potrzeby są wyjątkowe (np. okno ma bardzo wielkie wymiary lub zależny nam na konkretnym wzorze) wtedy mamy możliwość zamówienia zasłon na wymiar. Podajemy rozmiar okna oraz wybieramy materiał, a następnie mamy gotowe zasłony.

Czytaj więcej  Zegary ścienne- gdzie warto je wykorzystać

Przy pomiarze okna podajemy dokładną jego wysokość i szerokość, a poza tym zwróć uwagę na poniższe parametry:

 • Szerokość równa przynajmniej połowie okna – jeśli chcemy używać zasłon przy zapewnieniu sobie prywatności.
 • Dłuższa o 50-100% od szerokości okna – jeśli zależy nam na drapowaniu, czyli marszczeniu zasłon.
 • Poza tym ustalamy długość: od karnisza do podłogi lub od karnisza do parapetu.

Jakie zasłony

Pamiętaj, że decydując się na zasłony szyte na miarę musisz wcześniej uwzględnić czy chcesz je drapować, jaką powinny mieć długość i czy będziesz używać taśmy marszczącej. 

Funkcjonalność czy dekoracja?

Przy wyborze zasłon weź pod uwagę pełnioną przez nie funkcje w salonie. Czy mają optycznie powiększyć pomieszczenie? Czy chcesz zasłonić salon przed światłem i sąsiadami? A może zależy Ci na ładnej dekoracji?

W przypadku, gdy zależy Ci na zasłonięciu pomieszczenia lepiej sprawdzą się zasłony. Firanki z kolei są dobrym rozwiązaniem w małych i ciemnych salonach. A jeśli chcesz podnieść walory estetyczne pokoju to postaw na połączenie firan z zasłonami.

Wybór należy do Ciebie

Dla dużych i przestronnych wnętrz zasłony mogą opadać aż na podłogę, być marszczone lub udekorowane sznurami, upinaczami lub chwostami. Taki sam zabieg można zastosować, kiedy salon jest słoneczny i jasny. Wtedy też pozwalamy sobie na ciemne kolory lub ciężki materiał.

W przypadku małej ilości światła i miejsca staramy się odciążyć salon. Stawiamy na lekkie i jasne tkaniny – białe, kremowe lub pastelowe.

Zasłony czy firanki powinny być uzupełnieniem i jednocześnie pasować do stylistyki salonu.

2 komentarze

 1. Agnieszka

  Witam, Jak Państwo sądzicie, w przypadku zasłon na kółkach (przelotkach) jakie marszczenie powinno być zastosowane, żeby zasłonka w pozycji zasłaniającej okno wyglądała ładnie i elegancko?

  Odpowiedz
  • redakcja

   Pani Agnieszko, myślimy, że dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z taśm marszczących (jest kilka różnych rodzajów) i przyszycie ich na lewej stronie materiały. Wystarczy wtedy za pomocą sznureczków odpowiednio zmarszczyć firankę.

   Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany

jeden × cztery =