Jakie meble powinniśmy wybrać urządzając małą kuchnię? O czym musimy pamiętać próbując zagospodarować malutka kuchnię? Dowiedz się więcej.

Ciąg funkcjonalny

W przypadku małej, ale i również każdej innej kuchni ważne jest zachowanie 3 stref w kuchni. Są one nazywane ciągiem funkcjonalnym i chodzi tu o strefę gotowania przechowywania oraz zmywania. Te wszystkie strefy powinny mieć odzwierciedlenie w projekcie kuchni i powinny znajdować się na planie trójkąta, co sprawi, że kuchnia taka będzie funkcjonalna.

Rodzaj mebli

Ważne jest także aby wybrać odpowiednie drewniane meble kuchenne, które nie przytłoczą małej przestrzeni a zagwarantują funkcjonalność takiego pomieszczenia. Warto zwrócić uwagę na pojemność szafek, bo w przypadku małych kuchni każda powierzchnia do zagospodarowania jest ważna. Dobrym pomysłem będzie tutaj wykorzystanie szafek typu cargo, które pomieszczą wiele produktów, a dostęp do nich jest bardzo łatwy. Coraz modniejsze stają się także szafki otwierane do góry, dzięki nim ułatwiony dostęp do wszystkich rzeczy w szafce oraz takie rozwiązanie nie zabiera niepotrzebnie przestrzeni. Innym pomysłem jest także zagospodarowanie całej jednej ściany na meblościankę, stworzy to wrażenie jednolitej tafli, a nam pozwoli zyskać dużo miejsca do przechowywania.

Przeczytaj także: Meble kuchenne w stylu vintage

Optyczne powiększenie

W małych wnętrzach warto stworzyć iluzję większego wnętrza. Można ją wyczarować wykorzystując jasną kolorystykę i błyszczące lakierowane szafki. Wrażenie przestrzenności pozwolą nam także stworzyć przeszklone i chromowane fronty szafek.

Wykorzystanie miejsca

W przypadku małych kuchni, warto wykorzystać każdy zakątek. Możemy połączyć parapet z blatem roboczym, przez co zyskamy więcej miejsca do pracy. Podobnie w przypadku braku blatu roboczego lub stołu – możemy wtedy stworzyć wysuwany blat lub stół, który będzie wykorzystywany w razie potrzeby, na co dzień nie będzie zajmował jednak tak cennej przestrzeni.

Czytaj więcej  Jak urządzić kuchnię w angielskim stylu?

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany

cztery + 3 =