Aranżacja okien przy wykorzystaniu zasłon to najbardziej popularny sposób na niebanalną i efektowną dekoracje pomieszczenia. Za ich pomocą możemy ocieplić wnętrze – sprawić, że stanie się bardziej przytulne. W zależności od materiału z jakiego są wykonane możemy nadać pomieszczeniu odmienny charakter. Zasłony świetnie się sprawdzą w każdej stylistyce, tej klasycznej i tej bardziej nowoczesnej. Zasłony to idealny element dekoracyjny okna

Długość zasłon

Długość zasłon powinna być dobrana do wymiarów okna oraz karniszy. Dokonując pomiaru należy pamiętać o tym, że długość zasłon mierzona jest od miejsca zamocowania na karniszu haczyków lub żabek, a nie od miejsca mocowania samego karnisza.  W zależności od efektu jaki chcemy uzyskać możemy zdecydować się na krótką zasłonę sięgającą do parapetu, nieco dłuższą sięgającą poniżej linii parapetu oraz długą do samej podłogi. Wybór odpowiedniej długości powinna być uzależniona od funkcji jaką mają spełniać tekstylia. W salonie i sypialni warto postawić na długie, swobodnie opadające na ziemię zasłony, które będą stanowiły elegancką dekorację. Natomiast w pomieszczeniach, w których często zasłaniamy i odsłaniamy okno lepiej sprawdzą się krótsze zasłony do parapetu.

kremowe zasłony

Z Jakiego materiału zasłony?

Dobór tkaniny na zasłony powinien być uzależniony od funkcji pomieszczenia. Zupełnie inne tekstylia wybierzemy do salonu, sypialni, kuchni czy pokoju dziecka. Zasłony powinny komponować się z wystrojem i charakterem wnętrza. Warto również zwrócić uwagę na wielkość okna w pokoju. W przypadku małych słabo oświetlonych pomieszczeń należy zrezygnować z ciężkich, ozdobnych firan a zastosować tkaniny lekkie, nadające zwiewności pomieszczeniu.

długie szare zasłony

Jak zawieszać zasłony?

Zasłony mogą mieć różne sposoby montażu i układania się tkaniny. W zależności od naszych preferencji do wyboru mamy:

  1. Zasłony na taśmie marszczącej, które posiadają wszytą u góry taśmę pozwalającą na samodzielne jej marszczenie. Pociągając za sznureczki możemy w łatwy i szybki sposób ułożyć tkaninę. Zasłonę zawieszamy na karniszu za pomocą żabek lub haczyków.
  2. Zasłony na metalowych kółkach – zakładamy bezpośrednio na rurkę karnisza. Warto tutaj zwrócić uwagę na kolor kółek, który powinien być dopasowany do koloru karnisza. Zasłony na kółkach wyglądają bardzo elegancko i są łatwe w użytkowaniu.
  3. Zasłony na szelkach – zakładamy na rurkę karnisza. Zasłony mają charakter nowoczesny, doskonale sprawdzą się w wnętrzach minimalistycznych. Dodatkową ich zaletą jest łatwość w przesuwaniu.
  4. Zasłony na kanale – nakładamy bezpośrednio na rurkę karnisza, nad którym tworzy się dekoracyjna grzywka nadająca zasłonie romantyczny charakter
Czytaj więcej  Jakie rolety wybrać? Trendy w dekoracji okien

 ozdobne zasłony czarno-białe

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany

15 − cztery =