Gotowanie nie należy do zadań prostych, zwłaszcza, gdy podczas pracy zaczynają występować problemy związane, ze spaleniem dania, zaparowaniem pomieszczania, lub zadymieniem. Jedynym ratunkiem, znacznie lepszym niż samo otwarcie okna, jest odpowiedni okap kuchenny.  

Dobrze dobrany okap kuchenny spokojnie uchroni Twoje pomieszczenie nie tylko od zadymienia i innych wypadków z tym związanych, ale również zredukuje i zniweluje kuchenne zapachy i nie pozwoli na przedostanie się ich do innych pomieszczeń. Aby podjąć się zakupu najlepszego dla nas okapu, zwróćmy uwagę na dostęp do szybu wentylacyjnego oraz wielkość naszej kuchni.

Na rynku możemy znaleźć 2 podstawowe rodzaje okapów: są to wyciąg i pochłaniacz. Wyciąg  działa na prostej zasadzie: zasysa zanieczyszczone powietrze i wydala je na zewnątrz przez przewód wentylacyjny. Pochłaniacz jest bardziej skomplikowany, ponieważ działa on w obiegu zamkniętym. Na początku następuje wstępne oczyszczanie powietrza z tłuszczy, a kolejne oczyszczanie z zapachów i dymu następuje za pomocą filtrów węglowych, a na samym końcu wydmuchiwane są do kuchni. W przypadku zakupu pochłaniacza musimy się liczyć z większymi wydatkami związanymi z późniejszym użytkowaniem, ponieważ okresowo należy wymieniać filtr węglowy, a jego ceny wahają się od 20 do nawet 200 zł.

Oprócz podstawowej funkcjonalności możemy również dokonać wyboru pomiędzy poszczególnymi kwestiami designerskimi, gdzie zakupić możemy okapy Bosch:

  • Okapy przyścienne – czyli montowane bezpośrednio przy ścianie
  • Okapy wyspowe – przeznaczone do kuchni z kuchenką ustawiona na środku na wyspie
  • Okapy teleskopowe – montowane w zabudowie szafki lub u dołu szafki
  • Okapy podszafkowe – montowane pod szafką kuchenną
  • Okapy narożne – idealne do montażu w rogu kuchni
  • Okapy uchylne – uruchamiają się po otwarciu „drzwiczek” , które powiększają powierzchnię wchłaniającą
  • Okapy blatowe – montowane do tej samej powierzchni, gdzie znajduje się płyta grzewcza
  • Okapy rustykalne – dopasowane do kuchni o staroświeckim wystroju
Czytaj więcej  Jaką baterię i zlewozmywak wybrać do kuchni?

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany

3 × dwa =