Telewizor to ważny element wystroju salonu, dlatego dobrze wybierz nie tylko jego miejsce, ale także model.

Zanim zaczniemy myśleć o ustawieniu odbiornika TV trzeba odpowiedzieć na kilka pytań:

  • Jakiej wielkości wybieramy model TV?
  • Czy chcemy postawić go na półce czy powiesić na ścianie?
  • Czy montujemy go w salonie, kuchni czy sypialni?
  • Czy w pomieszczeniu znajdują się meble, które uprzyjemnią oglądanie telewizji?

Poza tym ważne jest stylistyka salonu. W przypadku wnętrz retro telewizor będzie wyróżniającym się elementem i powinien być raczej ukryty. Z kolei nowoczesne wnętrze zostaną przez dobrze wyeksponowany telewizor podkreślone.

Miejsce telewizora w salonie

Zanim zaczniesz ustawiać telewizor w salonie wybierz właściwy model

Samo ustawienie w dużej mierze zależy od wybranego modelu. Ile masz miejsca w pomieszczeniu? W jakiej odległości chcesz umieścić go od kanapy? Czy ma znajdować się na wprost kompleksu wypoczynkowego czy raczej na uboczu?

Trzeba też zdecydować o parametrach technicznych:

  1. Czy ma mieć dodatkowe funkcje – internet lub obraz 3D?
  2. Czy ma mieć prosty kształt lub delikatnie wygięty?
  3. Jaki typ ekranu ma mieć?

W przypadku ekranów wybieramy spośród telewizorów LCD, LED, plazmowych, ekranów 3D lub telewizorów OLED. Obecnie telewizory oferują wiele dodatkowych funkcjonalności, np.: bezprzewodowe łączenie się z Wi-Fi, technologię Bluetooth oraz możliwość oglądania obrazów w 3D. Zmienia się również sterowanie telewizorem, można to zrobić za pomocą gestu, głosu lub smartfona.

Obecnie na rynku pojawia się coraz więcej nowości i ciekawych rozwiązań technicznych. A sam wybór telewizora w znaczący sposób wpłynie na jego miejsce w salonie.

Pamiętaj, żeby uwzględnić to podczas zakupów. W przypadku gdy masz mały i przytulny salonik duża plazma się tam po prostu nie zmieści. To samo dotyczy dużych i przestronnych pomieszczeń – zbyt mały telewizor wpłynie na pogorszenie jakości relaksu z rodziną.

Czytaj więcej  Jak z pomocą luster powiększyć mały pokój?

Masz już telewizor?

Mamy nadzieję, że znaleziony przez Ciebie model spełnia wszystkie oczekiwania. Czas więc go ustawić we właściwym miejscu. Pierwszą kwestią jest ustalenie ile właściwie czasu przeznaczasz na oglądanie telewizji?

Dla miłośników kina domowego, gdzie jakość obrazu i dźwięku odgrywa znaczącą rolę telewizor najlepiej umieścić na centralnej ścianie, ale trzeba unikać miejsc znajdujących się naprzeciwko okna. Warto też uwzględnić przemieszczanie się po salonie. Telewizor nie powinien znaleźć się na linii przechodzenia z salonu do kuchni lub sypialni.

Pamiętaj o dobrym ustawieniu głośników, jeśli zainwestowałeś w cały zestaw audio.

telewizor gdzie ma stać

Powiesić czy postawić?

Telewizor można postawić na szafce RTV lub powiesić na ścianie dzięki specjalnym hakom. W przypadku, gdy masz więcej sprzętu – modem, dekoder lub playstation lepiej wybrać szafkę, na której wszystko spokojnie umieścisz.

Przy dużych i otwartych przestrzeniach, gdzie w pokoju jest jasna i wolna powierzchnia warto powiesić telewizor na ścianie. Zwróć jednak uwagę na przewody. Wiszące lub spięte nie wyglądają estetycznie. Dlatego rozwiązaniem jest obudowanie telewizora.

Gdy w Twojej rodzinie nie ma fanów spędzania wolnego czasu na kanapie telewizor możesz ustawić w ładnie zaaranżowanym kącie, gdzie będzie grał w tle, ale nie stanie się głównym punktem salonu.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany

trzynaście − siedem =