Każde pomieszczenie w naszym domu powinno być nie tylko funkcjonalne, ale także efektownie wykończone. Podobnie jest w przypadku łazienki. Jest ona często niedoceniana pod względem stylistycznym. Z drugiej strony aranżacja łazienki daje nam duże pole do popisu. A o jej ostatecznym wyglądzie często decydują płytki łazienkowe. Warto zatem zastanowić się w jaki sposób wybierać płytki dekoracyjne, aby osiągnąć najlepszy efekt wizualny!

Od przybytku głowa… boli?

Duży wybór to wiele możliwości. Z drugiej strony nadmiar różnorakich rozwiązań rzeczywiście może przyprawić nas o ból głowy. Wart podkreślenia jest fakt, że wybór wzoru i kolorystyki płytek to najtrudniejsze zadanie przed jakim stajemy. Paleta modeli jest ogromna. Czym zatem powinniśmy się kierować przy wyborze?

Niezależnie od tego, które pomieszczenie urządzamy, powinniśmy pamiętać o tym, że musi ono wyrażać nasze upodobania. Wybierając płytki nie możemy sugerować się popularnością danego wzoru czy podpowiedziami znajomych. A już na pewno nie powinniśmy kierować się tylko i wyłącznie ceną. Przebywając w łazience musimy czuć się komfortowo a nie zastanawiać się, dlaczego wybraliśmy akurat ten wzór. Położenie płytek to inwestycja na najbliższe kilkanaście lat. Warto brać to pod uwagę przy podejmowaniu decyzji.

Wybierając płytki warto wspomóc się poradą specjalisty. W jaki sposób? Najlepiej po prostu zrobić zdjęcia swojej łazienki i pokazać je doradcy w salonie. Pomocne mogą okazać się także dokładne wymiary łazienki. Zdjęcia, specyfikacja oraz nasze oczekiwania stanowią dobrą bazę pod wybór odpowiedniej ilości, ale także modelu płytek.

Niesamowity efekt, czyli co?

Nasz tytułowy „niesamowity efekt” w łazience osiąga się tak naprawdę dzięki kilku czynnikom. Chodzi przede wszystkim o rodzaj i rozmiar płytek a także ich kolor i teksturę.

Czytaj więcej  Zaprawa klejąca do płytek o zmniejszonym pyleniu

W przypadku rodzaju płytek wybór mamy naprawdę spory aczkolwiek najczęściej stosowane są jednak płytki ceramiczne. Wynika to zapewne z najlepszej odporności na wodę. Nie bez znaczenia jest także cena. Płytki ceramiczne to także prostota montażu i ewentualnego demontażu. Z drugiej strony płytki ceramiczne to swego rodzaju standard, który może okazać się nieco nudny. Warto zatem poszerzyć zakres poszukiwań również o płytki kamienne a także szklane, czy porcelanowe. Na szczególną uwagę zasługują płytki gresowe imitujące granit i marmur od Vives. Dają one niesamowity efekt końcowy i czynią z łazienki pomieszczenie niezwykle stylowe.

Rozmiar ma znaczenie

W przypadku płytek to stwierdzenie jest jak najbardziej prawdziwe. Aby osiągnąć najlepszy efekt rozmiar płytek powinniśmy dostosowywać do wielkości pomieszczenia. W tym przypadku najczęściej kierowano się zasadą – im większa łazienka tym większe płytki, jednak obecnie trend ten zanika. Dlaczego? Zarówno w przypadku dużych jak i małych pomieszczeń coraz częściej stosuje się duże formaty płytek w jasnych barwach. Duże znaczenie w odbiorze optycznym ma także dobór właściwego oświetlenia. (więcej na ten temat znajdziesz w artykule: TAJNIKI OŚWIETLENIA ŁAZIENKOWEGO)

W przypadku dużego pomieszczenia świetnie sprawdzą się płytki w większym rozmiarze dodatkowo zdobione dekoracyjnym wzorem. Duże płytki są także bardziej praktyczne ze względu na mniejszą ilość łączeń a tym samym większą łatwość czyszczenia.

Tekstura i kolor

Efekt końcowy wystroju łazienki osiągamy wybierając nie tylko odpowiedni rodzaj i rozmiar, ale także kolor i teksturę płytek. Warto pamiętać, że to właśnie barwa nadaje właściwy charakter wnętrzu. W tym przypadku należy oprzeć się na indywidualnych preferencjach. Niemniej jednak dobrze jest znać tzw. kanon. Otóż najbardziej popularne a jednocześnie szalenie efektowne są kolory takie jak kość słoniowa, migdałowy a także odcienie szarości. Interesującym rozwiązaniem może być także wybór dwóch kolorów płytek i połączenie ich ze sobą. Z drugiej strony jednorodność kolorystyczna wcale nie musi kojarzyć się z nudą. Możemy ją przecież złamać odpowiednio dobraną armaturą oraz urządzeniami sanitarnymi.

Czytaj więcej  Jak wybrać tapetę do kuchni i jadalni?

Obok kolorystyki warto także skupić się na wyborze odpowiedniej tekstury. Naprawdę piękny efekt można uzyskać stosując np. gładkie płytki na ścianach a teksturę na podłodze. Ma to także znaczenie praktyczne. Gładkie płytki są śliskie, więc lepiej sprawdzą się na ścianie. Płytki „chropowate” bardziej zbierają zabrudzenia stąd ich położenie na ścianie nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem.

Dekoracyjne płytki Vives mogą nadać łazience niepowtarzalnego charakteru. Z drugiej strony ich wybór musi być dobrze przemyślany. Zarówno pod względem stylistycznym jak i praktycznym. Pamiętajmy, że nawet najpiękniejszy wzór, jeśli zostanie niewłaściwie zastosowany, może obniżyć walory estetyczne pomieszczenia. Natomiast przemyślany wybór może uczynić z naszej łazienki prawdziwe arcydzieło.

łazienka

Jedna odpowiedź

  1. Zosophie

    super te aranżacje:) ja natomiast choruję na mozaikę. nie wiem czy to w ogóle jest na topie, modne, fajne etc. ale uważam, że użyta w odpowiednio wyważony sposób, nie przesadnie, jako element wykończenia prysznica lub przestrzeni wokół lustra potrafi dodać charakteru klasycznemu i minimalistycznemu wystrojowi.

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany

pięć × pięć =