Nie tylko fototapeta czy kolorowa farba potrafią ożywić monotonną aranżację ściany. Doskonale sprawdzą się także dodatki i oryginalne dekoracje, które będą gustownie komponowały się z przestrzenią. Ściana nie musi być nudna, wystarczy odrobina kreatywności, a z pewnością otrzymasz efekt, który urzeknie domowników i przyciągnie uwagę gości.

Dobierając dodatki kieruj się kontrastami. Do białych i jasnych ścian świetnie będą pasowały ciemne dekoracje. Zasada ta działa w dwie strony. Celem pomysłowego udekorowania ścian jest kompozycja elementów indywidualnych, które wspólnie nadadzą mieszkaniu charakteru i swojskiego klimat.

Ilość elementów na ścianie zależy od wielkości pomieszczenia oraz efektu jaki chcemy uzyskać. Najpopularniejsza technika dekoracyjna polega na tym, by zachować pewną spójność i dostosować wybór dekoracji do ustalonego wcześniej wzoru lub zdobienia. Najczęściej dekoracje wybieramy mając na uwadze ich motyw oraz barwę, co sprawia, że kompozycja jest integralna i nieprzypadkowa. Drugim sposobem na aranżację wnętrz jest architektoniczny eklektyzm, który polega na swobodnym łączeniu ze sobą równych stylów oraz metod dekoracyjnych. Należy jednak uważać, by nie popaść w skrajność, a swoje kreatywne pomysły realizować w umiarkowany i rozsądny sposób.

dekoracje ścienne do domu

1. Półki z książkami

Wybór kształtu i długości półek jest w zasadzie nieograniczony. Sam decydujesz czy mają pokryć całą ścianę czy może stanowić miejsce tylko dla kilku ulubionych książek. Kolorowe okładki pięknie prezentują się w salonie czy kuchni, a w dodatku wiele mogą powiedzieć o guście i zainteresowaniach domowników. Półka z książkami sprawia, że wystrój wnętrz nabiera elegancji, szykowności, a pomieszczenie staje się przytulne.

2. Plakaty

Najlepiej komponują się w grupie trzech lub czterech sztuk, odpowiednio dobranych kolorystycznie. Plakaty z napisem przedstawiają zabawną myśl lub ciekawy przekaz, natomiast plakaty obrazkowe to źródło subtelnej infografiki i dizajnerskiego szyku. Taka ozdoba może poprawić humor, motywować do działania i wywołać szereg innych emocji. Postery w kilku rozmiarach umieszczone nad kanapą czy nad biurkiem potrafią całkiem odmienić wnętrze. Do niewielkich pomieszczeń wybieraj plakaty z delikatnym wzorem, w stonowanych odcieniach, jednak jednocześnie z nutą dynamiki.

Czytaj więcej  W jakiej kolorystyce urządzić pokój dziecięcy?

3. Mapa

Nie trzeba być wybitnym podróżnikiem, by zawiesić mapę na ścianie. Nowoczesną dekoracją są drewniane, ręcznie rzeźbione mapy z wypukłymi konturami kontynentów. Taki dodatek wprowadzi do pomieszczenia aurę tajemniczości i dostojności, a drewniany element będzie idealnie komponował się z meblami. Mapa świata, bądź szczególnego miejsca, wywołuje bardzo pozytywne emocje, kojarzy się z wakacjami oraz działa uspokajająco.

4. Puzzle

Obrazy z własnoręcznie ułożonych puzzli są równie ładne jak te kupione w sklepie. Umieszczenie dekoracji na ścianie wymaga jednak chwilę cierpliwości, ponieważ wraz z rodziną najpierw należy ułożyć puzzle w jedną całość. Następnie za pomocą kleju do drewna przymocować każdy element bezpośrednio do szyby lub po prostu umieścić w antyramie. Ta oryginalna ozdoba będzie przypominała o wspólnych rodzinnych chwilach oraz z pewnością będzie imponująco prezentowała się na ścianie salonu czy sypialni.

5. Kwietniki

Nic tak nie ożywia pomieszczenia jak rośliny i kolorowe kwiaty. Zielony akcent sprawia, że pomieszczenie staje się przytulne i pełne wdzięku. Najlepiej sprawdzą się doniczkowe rośliny pnące i zwisające, które są proste w pielęgnacji, szybko rosną i nie wymagają zbyt wielkiej uwagi. W kwietnikach umieszczonych na ścianie można posadzić np. Filodendrona pnącego, Cissusa australijskiego lub klasycznie Bluszcz pospolity, który cieszy się dużą popularnością w domowych zakątkach.

6. Napisy 3D

Niepowtarzalny design mieszkania zależy jedynie od twojej inwencji twórczej. Można złożyć zamówienie na własny, indywidualnie wybrany napis 3D. Do wyboru mamy litery wykonane z drewna lub kolorowej plexi, a szeroki wybór kolorów i czcionek umożliwia dopasowanie dekoracji do stylu pomieszczenia. Natomiast pełna dowolność w treści umożliwia zawieszenie na ścianie osobistych inicjałów, nazw, bądź rodzinnego motta. Dzięki takiej dekoracji mieszkanie zyskuje cząstkę autentyczności oraz staje się częścią rodzinnego życia.

Rozwiązanie alternatywne

Zdobienie ścian przedmiotami to nie jedyny sposób, by zapewnić niepowtarzalny klimat wnętrz. Ściana sama w sobie również może stanowić dekorację. Doskonałym i chętnie wykorzystywanym pomysłem jest cegła, która nadaje ponadczasowego charakteru. Ceglana ściana w kolorze białym świetnie będzie pasowała do surowego wystroju wnętrz, jednak jego odcień czerwony potrafi całkiem zmienić wystrój i wprowadza do mieszkania więcej ciepła oraz przytulnego klimatu. Szukając inspiracji warto zwrócić uwagę również na inne formy nieregularnej powierzchni, na przykład na kamień dekoracyjny. Ten motyw najlepiej sprawdzi się w pomieszczeniach o stylu nowoczesnym, ponieważ ozdobny kamień jest źródłem elegancji i klasy.

Czytaj więcej  Nowoczesna choinka – jak powinna wyglądać?

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany

dwa × 2 =