Ciekawym pomysłem na urozmaicenie wnętrza jest wplecenie motywu cegły w aranżacji salonu. Cegła na ścianie w salonie – ile i gdzie najlepiej? Czy każde pomieszczenie będzie współgrać z ceglanym motywem? 

Cegła na ścianie w salonie 

Cegła to dość popularny materiał, który w zależności od umiejscowienia i ilości nada wnętrzu nowoczesnego lub tradycyjnego wyglądu. Takie wykończenie jest jednak bardzo silnym akcentem, więc pozostałe elementy powinny być już bardziej stonowane.

Jak wykorzystać cegłę w salonie?

Przede wszystkim użycie cegły sprawdza się idealnie w dużych i przestronnych loftach, gdzie najczęściej cała ściana zostaje z niej zbudowana. Mimo wszystko należy pamiętać, że materiał ten nadaje wnętrzu trochę surowości, ale przy odpowiednim potraktowaniu sprawdzi się w małym i przytulnym pokoju.

Cegłę należy właściwie pielęgnować. Zaczynamy od dokładnego jej oczyszczenia oraz zabezpieczenia specjalnymi preparatami impregnującymi – dostaniesz je w każdym supermarkecie budowlanym. Takie zabiegi wykonujemy najczęściej, gdy ściana w salonie jest kawałkiem odkrytego muru, a my chcemy ją pozostawić w takim stanie.

Dla mniej odważnych osób w sprzedaży dostępne są płytki gresowe, które przypominają cegłę, ale nie wymagają większej pielęgnacji. Mamy też do dyspozycji większe rozmiary, dzięki czemu szybciej i łatwiej je przykleisz.

Przygotowaliśmy kilka pomysłów na wkomponowanie cegły w salonie.

  1. Cała ściana w połączeniu z delikatnymi kolorami

cegła na ścianie

Jeśli stawiasz na tradycyjną cegłę połącz ją z białym i czarnymi dodatkami. Pamiętaj jednak, że do takiej aranżacji potrzebujesz otwartej przestrzeni oraz dobrego oświetlenia. Cegła jest mocnym akcentem dekoracyjnym, więc wybieraj proste i minimalistyczne formy. Zwróć uwagę na połączenie trzech kolorów: rdzawego, czarnego i białego.

  1. Drobne akcenty

cegła na ścianie

Gdy nie jesteś przekonana do zabudowania całej ściany spróbuj wprowadzić tylko małe jej ilości. Fajnym pomysłem jest umieszczenie pasa z cegły nad kominkiem lub tylko na ograniczonej przestrzeni.

  1. Cegła w różnych kolorach
Czytaj więcej  Ciekawe pomysły na zagłówek łóżka w sypialni

cegla w roznych kolorach

Czerwone, rdzawe, białe, szare lub brązowe. Z pewnością kojarzysz białe wnętrza z wykorzystaniem właśnie pomalowanych cegieł. Motyw ten jest obecnie bardzo popularny. Zdecydowanie w gustach osób lubiących minimalizm.

  1. Nie tylko cegła

cegła na ścianie

Oprócz tradycyjnej cegły mamy do dyspozycji fototapety oraz płytki o różnej wielkości. Także można wykorzystać je na całej lub fragmencie ściany. Pamiętaj jednak o wkomponowaniu motywu w stylistykę salonu.

Kiedy cegła nie sprawdzi się u Ciebie?

Przede wszystkim cegła na całej ścianie całkowicie odpada w przypadku małych przestrzeni. Lepiej wtedy postawić na delikatny akcent – kilka cegieł lub tylko częściowe zabudowanie. Pamiętaj też o właściwym doborze kolorystyki.

Cegła może być czerwona, biała lub szara. W sklepach dostępne są także tańsze zamienniki takiej dekoracji – fototapety z motywem cegły. To dobre rozwiązanie by sprawdzić, jak ceglany motyw sprawdzi się w naszym salonie.

Ceglany może być kominek, jeśli posiadamy go w salonie lub planujemy jego wstawienie.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany

1 + jedenaście =