Projektując łazienkę zazwyczaj nie zdajesz sobie sprawy z tego, jak ważnym punktem jest prawidłowe oświetlenie. Nie jesteś w tym osamotniony, ponieważ większość z nas nie zastanawia się nad prawidłowym oświetleniem w łazience. Prawda jest jednak taka, że powinniśmy się zastanowić nad rozmieszczeniem lamp oraz ich rodzajem. Zwiększa to nie tylko komfort przebywania w takim pomieszczeniu, ale także ułatwia w nim funkcjonowanie. Projektując łazienkę należy więc już na samym początku określić układ oświetlenia. Nie zapominajmy jednak o dodatkowym oświetleniu takim jak lampki przy lustrze – stanowi to tylko dodatek, ale dodaje uroku.

W gruncie rzeczy oświetlenie może pełnić niezwykłą rolę w podkreśleniu niektórych elementów naszego wnętrza. Nie tak dawno widziałem projekt podświetlenia wanny, kabiny prysznicowej czy elementów meblowych – jak szafki. I wiecie co? Wywarło to na mnie naprawdę pozytywne wrażenie. Nie dość, że jest to oryginalne, niespotykane nigdzie wcześniej to jeszcze prezentuje się niezwykle ładnie. Nie chodzi tu jednak tylko o moc żarówki, ale także stopień jej pochłonięcia przez otoczenie, elementy dekoracyjne. Można to odnieść do przykładu ciemnego pomieszczenia, gdzie elementarnym odcieniem staje się czarny lub mocno szary. W takim pomieszczeniu (ciemnym) światło będzie się rozprowadzać inaczej, gorzej. Jeżeli więc mamy do dyspozycji jasne i gładkie pomieszczenie to z pewnością zainwestujemy w inny rodzaj światła, niż w przypadku ciemnych ścian.

Ciekawostką może być dla was fakt, że lustro poprawia skuteczność oświetlenia w łazience. Im luster więcej, tym w zasadzie lepiej dla nas. Mniej intensywne światło odbija się od luster tworząc harmonijne i jasne pomieszczenie – bez większych nakładów na mocniejszą żarówkę.

Dobrze zaprojektowane pomieszczenie łazienkowe powinno być oparte na skutecznym i komfortowym oświetleniu ogólnym. To właśnie ono będzie odpowiedzialne za funkcjonalność przestrzeni łazienkowej. Im więcej światła tym lepiej, ale nie można też przesadzać. Główne oświetlenie ma to do siebie, że służy temu, by rozproszyć panujący w pomieszczeniu mrok. Nie jest to łatwe, ponieważ zazwyczaj dąży się do uzyskania rozproszenia równomiernego. Tak rozproszone światło nie oddaje zbyt wielu cieni, czy bardziej kontrastowych miejsc, co działa rzecz jasna na plus. Jeżeli jednak pomieszczenie jest oświetlone zbyt mocno lub za słabo to takie kontury, czy cienie z pewnością się pojawią.

Co, jako główne źródło światła przyda się najbardziej? Zasadniczo w tym miejscu sprawdzi się zarówno żarówka klasyczna, jak energooszczędna świetlówka kompaktowa. Czym się różnią? Z pewnością wielu z was przyzna, że ceną, dużo wyższą ceną. Energooszczędne świetlówki są droższe, ale raczej nie powinniśmy się tym sugerować. Zapewniają one mniejsze zużycie prądu, dzięki czemu de facto oszczędzamy całkiem duże pieniądze. Świetlówki kompaktowe mogą być także zróżnicowane pod kątem cenowym. Zazwyczaj tańsze odpowiedniki mają niezbyt przyjemną barwę światła, dlatego czasami warto jest dołożyć nieco więcej pieniędzy i kupić świetlówkę świecącą przyjemnym i miękkim białym światłem – nie wypala oczu.

W tym przypadku wydatek nie jest najistotniejszy ponieważ świetlówki energooszczędne zużywają średnio o 80 procent mniej energii niż klasyczne żarówki. Co ciekawe są także trwalsze od zwykłych żarówek – aż dziesięciokrotnie. Nastała moda na halogeny, jednak to oświetlenie nie nadaje się jako główne w łazience. Nie pozwala uzyskać równomiernego i idealnie rozproszonego oświetlenia – nawet jeżeli jest to możliwe, to będzie to wymagać kosztów ze względu na zakup kilku reflektorów.

No dobrze, skoro oświetlenie główne mamy już za sobą to pora zająć się tzw. oświetleniem roboczym. Czy wiecie czym ono jest i jaką funkcję pełni w danym pomieszczeniu? Oświetlenie robocze zajmuje się oświetleniem znacznie mniejszego miejsca roboczego. Oznacza to tyle, że w miejscu gdzie mamy jakąś figurkę, wazon lub dekorację możemy zamontować lampę, która uwydatni znajdujący się tam przedmiot. Często są to więc światła punktowe, które nie rozpraszają się po całym pomieszczeniu, a skupiają na jednym wybranym punkcie. Podstawowym założeniem takiego oświetlenia jest to, że powinno oświetlać dany przedmiot z dwóch stron jednocześnie, ale nie doprowadzać do sytuacji, w której mogłoby nas oślepiać. Można nim uwydatnić oryginalność dekoracji lub zwyczajnie podkreślić jakiś obszar – np. lustro. Co ciekawe, reflektorki halogenowe przy lustrze są niedopuszczalne. Podczas pracy nagrzewają się, uzyskując zbyt wysoką temperaturę. W takich przypadkach są bardzo niebezpieczne ponieważ mogą pęknąć po zetknięciu z kilkoma kroplami wody – zwłaszcza zimnej. Jeżeli więc nie chcemy rezygnować z białego światła halogenowego to wybierzmy specjalne żarówki przeciwbryzgowe, gdyż tylko one stanowią ochronę przed zachlapaniem wodą.

Jak widzimy wybór odpowiedniego światła roboczego nie jest łatwym zadaniem. Jeżeli będziemy mieli jakiekolwiek trudności z dopasowaniem „miękkości” oświetlenia to najlepszym sposobem ich rozwiązania okazuje się być zwykłe poproszenie o pomoc obsługi w sklepie. Powinna ona kompleksowo pomóc wybrać odpowiednie dla nas światło, ponieważ od tego tam są. Natomiast jeżeli mamy odpowiednią wiedzę to nic nie stoi na przeszkodzie, by kupić lampy samemu.

Publikacja stworzona w oparciu o http://salonlazienek.eu/.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany

twelve + 15 =