Wybór odpowiedniego światła nie jest łatwym zadaniem. Jeżeli będziemy mieli jakiekolwiek trudności z dopasowaniem „miękkości” oświetlenia to najlepszym sposobem ich rozwiązania okazuje się być zwykłe poproszenie o pomoc obsługi w sklepie. Powinna ona kompleksowo pomóc wybrać odpowiednie dla nas światło, ponieważ od tego tam są. Natomiast jeżeli mamy odpowiednią wiedzę to nic nie stoi na przeszkodzie, by kupić lampy samemu.

Oświetlenie główne

Co jako główne źródło światła przyda się najbardziej? Zasadniczo w tym miejscu sprawdzi się zarówno żarówka klasyczna, jak energooszczędna świetlówka kompaktowa. Czym się różnią? Z pewnością wielu z was przyzna, że ceną- dużo wyższą ceną. Energooszczędne świetlówki są droższe, ale raczej nie powinniśmy się tym sugerować. Zapewniają one mniejsze zużycie prądu, dzięki czemu de facto oszczędzamy całkiem duże pieniądze. Świetlówki kompaktowe mogą być także zróżnicowane pod kątem cenowym. Zazwyczaj tańsze odpowiedniki mają niezbyt przyjemną barwę światła, dlatego czasami warto jest dołożyć nieco więcej pieniędzy i kupić świetlówkę świecącą przyjemnym i miękkim białym światłem, które nie „wypala oczu”.

W tym przypadku wydatek nie jest najistotniejszy, ponieważ świetlówki energooszczędne zużywają średnio o 80 procent mniej energii niż klasyczne żarówki. Co ciekawe są także trwalsze od zwykłych żarówek – aż dziesięciokrotnie. Nastała moda na halogeny, jednak to oświetlenie nie nadaje się jako główne w łazience. Nie pozwala uzyskać równomiernego i idealnie rozproszonego oświetlenia – nawet jeżeli jest to możliwe, to będzie to wymagać kosztów ze względu na zakup kilku reflektorów.

Oświetlenie robocze

No dobrze, skoro oświetlenie główne mamy już za sobą to pora zająć się tzw. oświetleniem roboczym. Czy wiecie czym ono jest i jaką funkcję pełni w danym pomieszczeniu? Oświetlenie robocze zajmuje się oświetleniem znacznie mniejszego miejsca roboczego. Oznacza to tyle, że w miejscu, gdzie mamy jakąś figurkę, wazon lub dekorację możemy zamontować lampę, która uwydatni znajdujący się tam przedmiot. Często są to więc światła punktowe, które nie rozpraszają się po całym pomieszczeniu, a skupiają na jednym wybranym punkcie.

Czytaj więcej  Oświetlenie łazienkowe – jak wykonać?

Podstawowym założeniem takiego oświetlenia jest to, że powinno oświetlać dany przedmiot z dwóch stron jednocześnie, ale nie doprowadzać do sytuacji, w której mogłoby nas oślepiać. Można nim uwydatnić oryginalność dekoracji lub zwyczajnie podkreślić jakiś obszar – np. lustro. Co ciekawe, reflektorki halogenowe przy lustrze są niedopuszczalne. Podczas pracy nagrzewają się, uzyskując zbyt wysoką temperaturę. W takich przypadkach są bardzo niebezpieczne, ponieważ mogą pęknąć po zetknięciu z kilkoma kroplami wody – zwłaszcza zimnej. Jeżeli więc nie chcemy rezygnować z białego światła halogenowego to wybierzmy specjalne żarówki przeciw bryzgowe, gdyż tylko one stanowią ochronę przed zachlapaniem wodą.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany

19 − 4 =